Od prvého júla budú môcť súdy pri rozvode manželstva s deťmi alebo pri úprave styku rodičov s maloletým dieťaťom využiť možnosť striedavej starostlivosti rodičov. Umožňuje im to novelizovaný zákon o rodine.


Čo sa od 1. júla mení
v zákone o rodine
  • Zavádza sa striedavá osobná starostlivosť rodičov o dieťa.
  • Do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov súd môže dieťa zveriť vtedy, ak sa preukáže, že obaja rodičia sú spôsobilí dieťa vychovávať a majú záujem o osobnú starostlivosť.
  • Súd musí zistiť, že to bude v záujme dieťaťa a že takto budú jeho potreby zaistené lepšie.
  • Aby sa súd striedavou osobnou starostlivosťou zaoberal, musí s tým súhlasiť aspoň jeden z rodičov.
  • Súd sa takýmto návrhom musí zaoberať aj vtedy, ak druhý rodič s návrhom nesúhlasí.
  • Ak je maloleté dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti rodičov, súd pri určení výživného prihliadne na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča alebo môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania striedavej osobnej starostlivosti rodičov výživné neurčuje.
  • K striedavej starostlivosti sa vyjadruje aj dieťa. Súd pri rozhodovaní vždy prihliadne na jeho záujem, najmä na citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti s druhým rodičom.

 

 

Zdroj: zákon o rodine

 

Vlani sa u nás zosobášilo 26 356 dvojíc, rozviedlo sa 12 671 manželstiev. Na sto uzavretých manželstiev pripadlo 48 rozvodov. To znamená, že takmer každá druhá dvojica sa časom rozchádza. Rozvody manželstiev s maloletými deťmi tvorili až 64 percent z celkového počtu.

Doteraz pri rozvode rodičov alebo odluke súdy väčšinou deti zverovali do výchovy a opatery matiek (napríklad vlani sa to týkalo 12 480 detí, ale otcom prisúdili deti len v 1349 prípadoch). O júla by sa tento pomer mohol zmeniť.

Mesiac u mamy a mesiac u otca

Novela zákona o rodine umožní súdom od 1. júla využívať systém striedavej starostlivosti o deti po rozvode rodičov. Budeme si privykať, že deti už nebudú len v osobnej starostlivosti jedného rodiča, ale mesiac či týždeň budú môcť byť u mamy a potom rovnaký čas u otca.

Vo svete je takéto striedanie detí u rodičov bežné. Najstaršie a kladné skúsenosti s ňou majú v amerických štátoch Kalifornia a Arizona. „Striedavka nie je strašiakom, ale šancou pre dieťa mať konečne právo na oboch milujúcich rodičov," hovorí Barbora Kamrlová, predsedníčka občianskeho združenia Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť.

Iniciátor zákona, rozvedený otec Jozef Ďurček povedal, že tento zákon bolo potrebné prijať, lebo v určitých prípadoch sa dieťa stávalo rukojemníkom v rukách rodiča, ktorému bolo zverené do osobnej starostlivosti. „Okrem toho stále viac otcov túžilo byť rovnocennými a rovnoprávnymi rodičmi, ktorí svoje deti vychovávajú aj po rozvode," povedal Ďurček.