https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10502556.2018.1455303
Pozadie
Počas pandémie a v prechodnej fáze trpelo duševné zdravie rodičov i detí. Štruktúrované rodičovstvo a striedavá starostlivosť môžu byť cieľmi intervencie prospešnými pre rodiny, ktoré zápasia s problémami duševného zdravia rodiča alebo dieťaťa.
Ciele
Najprv sme skúmali asociácie medzi štruktúrovaným rodičovstvom / striedavou starostlivosťou a symptómami depresie u rodičov. Okrem toho sme skúmali súvislosti medzi štruktúrovaným rodičovstvom / striedavou starostlivosťou a problémami u detí ako sú nepokoj, depresia, hyperaktivita/nepozornosť, podráždenosť.
Metóda
Spolu 1027 rodičov v oddelených domácnostiach (4797 pozorovaní celkom; 85,1 % matiek) vyplnilo online prieskumy o sebe a o svojich deťoch (vo veku 2–18 rokov) od apríla 2020 do júla 2022. Štruktúrované rodičovstvo a striedavá starostlivosť sa posudzovali od apríla 2020 do novembra 2021. Príznaky depresie u rodičov a u detí, detskú hyperaktivitu a nepozornosť, podráždenosť, problémy so správaním a emóciami u detí sme posudzovali opakovane (jeden až 14 krát; medián štyrikrát) od apríla 2020 do júla 2022.
Výsledky
Rodičia, ktorí uviedli vyššiu úroveň striedavej starostlivosti, mali menej symptómov depresie (β = -0,09 až −0,32, všetky P < 0,01) pozdĺžne. Rodičia, ktorí uviedli vyššiu úroveň striedavej starostlivosti, mali deti s menším množstvom emocionálnych problémov (vo veku 2–5 rokov; β = −0,07, P < 0,05), problémov so správaním (vek 2–5 rokov; β = −0,09, P < 0,01) a menšou dráždivosťou (vek 13–18 rokov; β = −0,27, P < 0,001) denne. Štruktúrované rodičovstvo bolo spojené s menším počtom problémov so správaním (vek 2–5 rokov; β = −0,05, P < 0,05).
Závery
Striedavá starostlivosť je prospešná pre duševné zdravie rodičov a detí, aj za chaotických alebo nepružných životných podmienok. Štruktúrované rodičovstvo je prospešné pre mladšie deti.
Vysvetlenie k štruktúrovanému rodičovstvu
Štruktúrované rodičovstvo je prístup k riadeniu rodiny, ktorý poskytuje deťom a dospievajúcim predvídateľné a spoľahlivé postupy starostlivosti, primerané limity a podporu, ktoré zodpovedajú vývojovým potrebám dieťaťa. Napríklad mladšie deti (vo veku 2 – 5 rokov) môžu vyžadovať vyššiu úroveň rodičovského monitorovania a podpory pri každodenných činnostiach, ako je osobná hygiena, výber a príprava zdravých jedál, vhodné obliekanie podľa počasia a obmedzenie času stráveného pred obrazovkou ako doplnok k sociálnej a afektívnej starostlivosti. Väčšina starších detí a dospievajúcich už nemusí potrebovať vysokú úroveň podpory v týchto každodenných činnostiach, takže rodičovská starostlivosť sa môže presunúť na sociálnu, afektívnu a vzdelávaciu podporu. Na rozdiel od autoritárskeho alebo prehnane ochranárskeho rodičovstva je štruktúrované rodičovstvo flexibilným a konzistentným prístupom, ktorý pomáha deťom a dospievajúcim ujasniť si svoje úlohy, zvýšiť osobnú zodpovednosť, plniť požadované úlohy a rozvíjať regulovanie správania. V súvislosti s požiadavkami života počas pandémie COVID-19 literatúra publikovaná pred pandémiou naznačuje, že rodiny s chýbajúcimi alebo nižšími úrovňami štruktúrovaného rodičovstva boli s väčšou pravdepodobnosťou preťažené, neefektívne pri plnení požiadaviek rodinného života, menej adaptabilné na nové výzvy a vykazovali vyššiu úroveň stresu. Vyššie úrovne štruktúrovaného rodičovstva sa v publikovanej literatúre spájajú aj s nižšími úrovňami symptómov problémov duševného zdravia rodičov a detí.