Odmietajú striedavku...
...a rozumiem im. Pokiaľ sú to bežní ľudia, ktorí sa danej téme nevenujú, je prirodzené, že ju odmietajú.
U profesionálov by som čakal opak - podporu striedavky. Prečo?
Striedavá starostlivosť o deti je režim, pri ktorom sa o dieťa starajú obaja rodičia, hoci spolu nežijú. Dieťa sa presúva v určitých intervaloch od jedného rodiča k druhému a späť. Je tu aj možnosť, že by dieťa bývalo v jednom byte a rodičia by sa pri ňom striedali, avšak takýto prípad nepoznám ani u nás, ani v zahraničí.
Ak sa dieťa presúva medzi domácnosťami rodičov, je možné predpokladať, že má z toho zmätok, že sa nikde necíti doma, že si musí prenášať všetky veci. Toto nemôže byť pre dieťa prospešné.
Hovoril som o tejto téme s mnohými ľuďmi. Opakovane vyjadrovali svoje obavy o vývoj detí, ktoré cestujú od jedného rodiča k druhému. Tvrdili, že toto môže vyhovovať len rodičom. Matka alebo otec sa určitý čas stará o dieťa a potom ho odvezie k druhému rodičovi, aby mal rovnaký čas sám pre seba. Žije pri tom stále doma. Pre deti to vraj nemôže byť dobré, to hovorí sedliacky rozum. Chápem takto zmýšľajúcich ľudí, tiež som si prešiel touto fázou, kým som sa o striedavku nezačal zaujímať podrobnejšie.
Profesionál, ktorý sa nejakým spôsobom pracovne zaoberá starostlivosťou o deti po rozvode rodičov, by sa mal tiež zaujímať o striedavú starostlivosť podrobnejšie. A pokiaľ sa zaujímal, uvažuje opačne ako bežní ľudia. Ak študuje aktuálne vedecké poznatky, pravdepodobne zistil, že najmä v poslednom desaťročí sa vedci zamerali na deti vyrastajúce v striedavke, aby zistili, aké veľké problémy im spôsobuje, že nemajú jeden domov. A dobrému profesionálovi je známe, že vedecké výskumy ukazujú opak. Znovu a znovu potvrdzujú, že deti, o ktoré sa rodičia starajú v rovnakej miere, napriek tomu, že sa presúvajú medzi dvomi domácnosťami, dosahujú lepšie výsledky ako deti, ktoré žijú len s jedným rodičom.
Vďaka vedcom dnes vieme, že sedliacky rozum v tomto prípade zavádza. Presúvajúce sa deti, ktoré trávia s oboma rodičmi rovnaký čas, sú na tom v priemere lepšie ako deti, ktoré sa nepresúvajú a bývajú stále u jedného rodiča.
INFORMÁCIE PRE RODINY, V KTORÝCH RODIČIA NEŽIJÚ SPOLU
Od štvrtku 12.3.2020 platí na Slovensku mimoriadna situácia v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom. Nasledujúce riadky ponúkajú niekoľko vysvetlení, ako sa to dotýka životov detí, ktorých rodičia žijú v dvoch domácnostiach.
V prvom rade si treba uvedomiť, že všetky právoplatné súdne rozhodnutia a rodičovské dohody zostávajú naďalej v platnosti a je potrebné ich dodržiavať.
Výnimky môžu nastať dve:
1. u rodiča alebo u dieťaťa bolo potvrdené ochorenie COVID-19 (bol pozitívne testovaný) alebo
2. rodič alebo dieťa je v povinnej karanténe (kvôli návratu zo zahraničia alebo kvôli kontaktu s nakazenou osobou).
Pri oboch výnimkách platí, že z dôvodu zabránenia šíreniu choroby, je potrebné zamedziť osobným kontaktom rodiča alebo dieťaťa s ďalšími osobami. Súdne rozhodnutia alebo rodičovské dohody, pri plnení ktorých by prišlo k osobnému kontaktu dieťaťa s rodičom chorým alebo v karanténe, nebudú počas ochorenia alebo karantény vykonané v tej časti, ktorá by spôsobila osobný kontakt tohto rodiča s dieťaťom.
Je zrejmé, že ak je rodič chorý alebo má nariadenú karanténu, nesmie si prísť pre dieťa, ani sa s ním osobne stretnúť. Treba si však uvedomiť, že ani návrat dieťaťa k rodičovi, ktorý je chorý alebo má nariadenú karanténu, sa nesmie vykonať, pretože by prišlo k ohrozeniu zdravia dieťaťa chorobou COVID-19. Najskôr treba otestovať rodiča v karanténe, následne dieťa a aj druhého rodiča, keďže prišli do kontaktu. Podľa výsledkov bude naďalej vykonávané súdne rozhodnutie v plnom rozsahu (ak budú testy negatívne) alebo v obmedzenom rozsahu (ak bude test u niekoho pozitívny) a to takým spôsobom, aby neprišlo k osobným kontaktom medzi chorým a zdravým človekom (pretože pozitívne testovaný človek musí byť izolovaný).
Vo všetkých ostatných prípadoch, keď nejde o povinnú karanténu alebo potvrdenú chorobu COVID-19, sú všetci povinní dodržiavať právoplatné súdne rozhodnutia, či už sa týkajú úpravy styku dieťaťa s rodičom alebo striedavej osobnej starostlivosti. Pokiaľ príde k tomu, že jeden z rodičov marí výkon súdneho rozhodnutia, postupuje druhý rodič štandardným spôsobom, ako keby mimoriadna situácia nebola.
Zákaz vychádzania (sprísnený) od 3.3.2021:
Vláda Slovenskej republiky opäť, ako vždy doteraz, udelila výnimku zo zákazu vychádzania pre preberanie a odovzdávanie detí pri striedavej starostlivosti a pri styku rodiča s dieťaťom. Tentokrát je výnimka platná len v čase od 5:00 do 20:00 hod. Ak si preberáte alebo odovzdávate dieťa, nepotrebujete sa preukazovať negatívnym testom na COVID (bod 21. uznesenia vlády č. 123 z 28.2.2021).
Zákaz vychádzania (COVID automat) 8.2.2021-2.3.2021:
Vláda Slovenskej republiky opäť, ako vždy doteraz, udelila výnimku zo zákazu vychádzania pre preberanie a odovzdávanie detí pri striedavej starostlivosti a pri styku rodiča s dieťaťom. Ak si preberáte alebo odovzdávate dieťa, nepotrebujete sa preukazovať negatívnym testom na COVID (bod 20. uznesenia vlády č. 77 z 5.2.2021).
Zákaz vychádzania (sprísnený) 27.1.2021-2.2.2021:
Vláda Slovenskej republiky sprísnila zákaz vychádzania v dňoch 27.1.2021-2.2.2021. Niektoré výnimky, ktoré boli platné do 26.1.2021, môžu od 27.1.2021 využívať len ľudia s negatívnym testom na COVID-19.
Sprísnenie sa netýka starostlivosti o deti.
Medzi výnimkami zostalo v bode 27. aj zabezpečenie starostlivosti o deti. To znamená, že rodičia môžu aj bez negatívneho testu cestovať za dieťaťom kvôli úprave styku alebo kvôli prevzatiu dieťaťa pri striedavej starostlivosti.
Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na cestu rodiča, inej oprávnenej osoby a cestu dieťaťa realizovanú v súvislosti s rozhodnutím súdu vo veci styku rodiča (prípadne inej oprávnenej osoby) s dieťaťom, vo veci striedavej osobnej starostlivosti alebo cestu realizovanú na účel stretnutia sa s dieťaťom po dohode rodičov. Z uvedeného dôvodu naďalej platia všetky súdne rozhodnutia a rodičovské dohody upravujúce starostlivosť o deti alebo styk s deťmi po rozvode alebo rozchode rodičov.
Zákaz vychádzania (sprísnený) 1.1.2021-26.1.2021:
Dňa 31.12.2020 Vláda Slovenskej republiky sprísnila zákaz vychádzania v dňoch 1.1.2021-24.1.2021.
Dňa 18.1.2021 vláda predĺžiila zákaz vychádzania do 26.1.2021.
Vláda sprísnila zákaz voľného pohybu osôb, aby predišla šíreniu koronavírusu a zrušila niektoré výnimky. Medzi výnimkami zostalo v bode 15. aj zabezpečenie starostlivosti o deti.
Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na cestu rodiča, inej oprávnenej osoby a cestu dieťaťa realizovanú v súvislosti s rozhodnutím súdu vo veci styku rodiča (prípadne inej oprávnenej osoby) s dieťaťom, vo veci striedavej osobnej starostlivosti alebo cestu realizovanú za účelom stretnutia sa s dieťaťom po dohode rodičov. Z uvedeného dôvodu naďalej platia všetky súdne rozhodnutia a rodičovské dohody upravujúce starostlivosť o deti alebo styk s deťmi po rozvode alebo rozchode rodičov.
Zákaz vychádzania 19.12.-29.12.2020 predĺžený do 10.1.2021:
Dňa 16.12.2020 schválila Vláda Slovenskej republiky zásadné rozhodnutie – zákaz vychádzania v dňoch 19.12.-29.12.2020.
Dňa 29.12.2020 schválila Vláda Slovenskej republiky nový zákaz vychádzania v dňoch 30.12.-10.1.2021.
Vláda zakázala voľný pohyb osôb, aby predišla šíreniu koronavírusu a zároveň stanovila výnimky, aby ľudí neobmedzovala zbytočne. Medzi výnimkami je v bode 19. (resp. v bode 18. od 30.12.) aj zabezpečenie starostlivosti o deti.
Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na cestu rodiča, inej oprávnenej osoby a cestu dieťaťa realizovanú v súvislosti s rozhodnutím súdu vo veci styku rodiča (prípadne inej oprávnenej osoby) s dieťaťom, vo veci striedavej osobnej starostlivosti alebo cestu realizovanú za účelom stretnutia sa s dieťaťom po dohode rodičov. Z uvedeného dôvodu naďalej platia všetky súdne rozhodnutia a rodičovské dohody upravujúce starostlivosť o deti alebo styk s deťmi po rozvode alebo rozchode rodičov.
Zákaz vychádzania 24.10.-1.11.2020:
Dňa 22.10.2020 schválila Vláda Slovenskej republiky zásadné rozhodnutie – zákaz vychádzania v dňoch 24.10.-1.11.2020
Vláda zakázala voľný pohyb osôb, aby predišla šíreniu koronavírusu a zároveň stanovila výnimky, aby ľudí neobmedzovala zbytočne. Medzi výnimkami je v bode 2. aj zabezpečenie starostlivosti o deti.
Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na cestu za dieťaťom, o ktoré sa má rodič starať. Z uvedeného dôvodu naďalej platia všetky súdne rozhodnutia a rodičovské dohody upravujúce starostlivosť o deti alebo styk s deťmi po rozvode alebo rozchode rodičov.
Obmedzenie pohybu osôb 8.4.-13.4.2020:
Dňa 6.4.2020 schválila Vláda Slovenskej republiky zásadné rozhodnutie – obmedzenie pohybu osôb počas veľkonočných sviatkov v dňoch 8.4.-13.4.
Vláda obmedzila voľný pohyb osôb, aby predišla šíreniu koronavírusu a zároveň stanovila výnimky, aby ľudí neobmedzovala zbytočne. Medzi výnimkami je v bode 2. aj zabezpečenie starostlivosti o deti.
Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na cestu za dieťaťom, o ktoré sa má rodič starať. Z uvedeného dôvodu naďalej platia všetky súdne rozhodnutia a rodičovské dohody upravujúce starostlivosť o deti alebo styk s deťmi po rozvode alebo rozchode rodičov.
Cieľom vlády nie je obmedziť kontakt detí s rodičmi. Cieľom je obmedziť kontakt so starými rodičmi a členmi širšej rodiny, ku ktorému prichádza počas veľkonočných sviatkov vo výrazne zvýšenej miere.
Príklad: Otecko si môže prísť pre svojho syna a vziať ho k sebe domov (ak má styk upravený právoplatným rozhodnutím súdu) aj počas sviatkov a to aj v prípade, ak cestuje mimo okres. Avšak nesmie ísť so synom oblievať starú mamu, tety alebo sesternice. Rozhodne by si mal otecko vziať so sebou súdne rozhodnutie.
OČR:
Od 16.3.2020 bolo prerušené vyučovanie na všetkých školách a boli zatvorené školské zariadenia. V tejto súvislosti sú rodičia nútení celodenne sa starať o mladšie deti a nemôžu chodiť do práce.
Parlament prijal novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá umožňuje rodičom požiadať o ošetrovné (OČR) počas celej doby prerušenia vyučovania.
Za bežných okolností mohol dostávať ošetrovné počas 10 dní len jeden rodič. V tomto prípade Sociálna poisťovňa potvrdila, že rodičia sa môžu v starostlivosti o deti striedať tak, ako im to vyhovuje, treba to však nahlásiť do Sociálnej poisťovne žiadosťou o ošetrovné.
Uvedené platí aj pre rozvedené rodiny. Súdne rozhodnutia je potrebné dodržiavať, pritom si môžu rodičia striedavo uplatňovať nárok na ošetrovné v akýchkoľvek intervaloch.
Príklad: Dieťa je týždeň u mamy a týždeň u otca - o ošetrovné môže požiadať na týždeň matka, potom môže požiadať o ošetrovné na týždeň otec, znovu matka, znovu otec...
Zahraničie:
V prípadoch, ak jeden z rodičov býva mimo územia Slovenska, je potrebné si overiť možnosť cestovať z alebo do príslušnej krajiny. Situácia sa neustále mení, preto je vhodné si pred cestou zistiť aktuálny stav.
Pri cestovaní je nutné mať pri sebe okrem svojich dokladov aj rodný list dieťaťa a právoplatné rozhodnutie súdu, kvôli ktorému cestujete.
Poznáme pozitívny príklad, keď otec z ČR pricestoval na styk s dieťaťom na Slovensko. Po predložení uvedených dokumentov mu bolo umožnené pricestovať, byť s dieťaťom, aj odcestovať. Toto však nemusí platiť pre všetky štáty susediace so Slovenskom.
Ešte komplikovanejšie je to pri cestovaní do krajín, ktoré nemajú spoločnú hranicu so Slovenskom, čiže treba prejsť niektorým tranzitným štátom. Odporúčame takéto cestovanie zvážiť a pred cestou si nechať potvrdiť od všetkých štátov (napr. emailom na veľvyslanectvo), že bude rodičovi umožnené prekročenie hraníc oboma smermi. Je veľmi dôležité mať potvrdenie počas cestovania so sebou.
Odporúčania:
- informujte sa navzájom a to nielen o dieťati, ale aj o prípadnej svojej chorobe alebo povinnej karanténe
- buďte tolerantní k deťom aj k sebe navzájom
- pomáhajte si
- obmedzte osobné kontakty dieťaťa so starými rodičmi
- umožňujte deťom telefonické alebo internetové hovory s druhým rodičom, starými rodičmi a inými členmi rodiny.
Stanovisko Slovenskej advokátskej komory:
https://www.sak.sk/web/sk/cms/news/form/list/form/row/146968/_event
Informácia Ministerstva spravodlivosti:
https://www.justice.gov.sk/Stranky/aktualitadetail.aspx?announcementID=2738
Vyjadrenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej:
JUDr. Lenka Smatanová
Mgr. Ingrid Valachová
Autorky sa v článku zaoberajú inštitútom striedavej osobnej starostlivosti o dieťa, poskytujú pohľad na striedavú osobnú starostlivosť v Slovenskej republike s poukazom na súdnu prax a rozhodnutia súdov. Striedavá osobná starostlivosť rodičov o dieťa sa javí ako pozitívna z dôvodu zachovania a uplatňovania práva dieťaťa na starostlivosť a výchovu obidvoch rodičov za predpokladu, že je v najlepšom záujme dieťaťa.
Do právneho poriadku Slovenskej republiky bol zákonom č. 217/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 36/2010 Z. z. o rodine v znení neskorších predpisov s účinnosťou od 1. júla 2010 zavedený inštitút striedavej osobnej starostlivosti o dieťa. Súd v konaní o rozvod manželstva zo zákona upraví aj výkon rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode. O úprave práv pomerov k maloletých deťom sa nerozhoduje len v konaní o rozvod, ale aj v samostatnom konaní vo veciach starostlivosti o maloletých. V zmysle §176 ods. 3 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov je upravená procesná lehota na rozhodnutie súdu v samostatnom konaní vo veciach starostlivosti o maloletých, a to najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa začatia konania. Lehota na rozhodnutie je kratšia najmä z dôvodu, aby nedošlo k odcudzeniu sa dieťaťa od druhého rodiča. Bezodkladne po začatí konania súd začne vykonávať úkony na vykonanie dôkazov a len ak z vážnych dôvodov a objektívnych príčin nemožno vykonať dôkazy, toto konanie sa môže predĺžiť.
Sociálna pracovníčka môže intervenovať a prešetriť, či je o dcéru postarané, a zistiť napríklad aj to, kto je s ňou, keď je manžel v práci.
Dlhšie sme sa s manželom hádali. Vygradovalo to pred dvoma týždňami, keď vyzdvihol dvojročnú dcérku na obed z jasličiek. Doma vymenil zámky, časť mojich vecí mi doslova vyložil pred dvere. Vyhodil ma z bytu, pretože ten je jeho. Odvtedy som dcérku nevidela. Volám mu denne, takmer nikdy mi mobil nezdvihne, a keď raz za čas áno, tak povie niečo posmešné, napríklad že „teraz uvidíš, čo dokážem“. Na polícii mi povedali, že, žiaľ, obaja máme rovnaké práva k dcérke a nič nemôžu urobiť. Rovnako aj na sociálke.
Lucia
Odpovedá sociálna poradkyňa PhDr. Ida Želinská
Keď sa situácia v rodine takto vyostrí, je dobré nespoliehať sa na dobré úmysly partnera a na to, že svoj postoj časom zmení. Čo najrýchlejšie sa obráťte na súd. Zadržiavanie dieťaťa bez zjavného dôvodu, to je naozaj silný kaliber. Podajte návrh na vydanie predbežného opatrenia na úpravu práv a povinností. Ak nemáte peniaze na právnika, choďte na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na oddelenie sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, kde vám pomôžu návrh spísať. V návrhu musí byť uvedené najmä to, odkedy dokedy by sa podľa vášho názoru mal o dcérku každý z vás starať a koľko by mal ktorý z vás prispievať na jej výživu. Hlavne si zapamätajte jednu vec. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je štátna inštitúcia, ktorá chráni práva vašej dcérky. Nie vaše práva. Preto môže byť váš pohľad a pohľad úradníčky rozdielny. Sociálna pracovníčka by mala zvažovať všetky aspekty vášho partnerského sporu a ich dosah na dieťa. Určite by zasiahnuť mala, pretože ak súd neurčí inak, dieťa má právo na oboch rodičov. Stav, ktorý nastolil váš muž, je nezákonný. Sociálna pracovníčka môže intervenovať a prešetriť, či je o dcéru postarané, a zistiť napríklad aj to, kto je s ňou, keď je manžel v práci. Môže vám ponúknuť dohodu priamo na úrade, na referáte poradenských a psychologických služieb. Môže manželovi dohovoriť. Ale vy chcete pravdepodobne reálnu radu, ako sa k dcérke dostať čo najskôr. Je to vo vašej situácii zložité, ale držte sa zákona. Rodičovská starostlivosť má prednosť pred starostlivosťou kohokoľvek iného. Dcérku si teda môžete aj „bez papiera“ a bez konfliktu vyzdvihnúť vždy tam, kde sa nachádza bez otca. Rovnako v jasličkách, ako aj u starých rodičov alebo inej osoby. Ak by vám ju nechceli vydať, privolajte si na pomoc políciu.
Článok si môžete prečítať na
STRIEDAVÁ OSOBNÁ STAROSTLIVOSŤ Z POHĽADU SOCIÁLNEHO PRACOVNÍKA
CHANGING PERSONAL CARE FROM POINT OF VIEW OF SOCIAL WORKER
Eľková Lívia, Derevjaníková Štefánia
Abstrakt:
Úvod: Príspevok poukazuje na praktické využitie inštitútu striedavej osobnej starostlivosti, jej opodstatnenosť a aplikáciu v praxi z pohľadu sociálneho pracovníka. Zaoberá sa jednotlivými aspektmi rodiny akými sú jej funkcie, výchova, starostlivosť a prostredie v rodine. Právny rámec zákona o rodine hovorí o rodičovských právach a povinnostiach, chápaných ako starostlivosť o komplexný rozvoj dieťaťa a to duševný, telesný, mravný, citový, zdravotný a rozumový, pričom táto starostlivosť má byť sústavná a dôsledná a obaja rodičia sú si v nej rovní.
Jadro: Najťažším pre dieťa nie je samotný rozvod, ale smutná skutočnosť po ňom, kedy jeden z rodičov odíde. Doposiaľ plnohodnotný vzťah medzi dieťaťom a oboma rodičmi sa mení a deformuje na príležitostný výlet dieťaťa k druhému rodičovi. Prax súdov na Slovensku bola žiaľ taká, že rodič, ktorému nebolo dieťa zverené do starostlivosti sa mohol s dieťaťom stýkať len na základe súdneho rozhodnutia, ktorým boli jeho práva a povinnosti zdeformované na pár dní do mesiaca.
U detí tým vznikalo riziko syndrómu zavrhnutého rodiča. (The Parental Alienation Syndrome). Riziká pôsobenia tohto syndrómu vidí Bakalář v strate všetkého, čo s druhým rodičom súvisí – nielen hmotných statkov, ale aj praktickej každodennej pomoci, výchovného a vzdelávacieho pôsobenia. Ďalšiu oblasť problémov vidí Bakalář v nemožnosti zdravého psychosociálneho vývinu. Keďže chýba nielen výchovný, ale aj model k prevzatiu sexuálnej roly a identity. Podľa neho však tieto riziká je možné zmierniť významnou mierou, ak dieťa udržiava s druhým rodičom láskyplný, zmysluplný a pravidelne kultivovaný vzťah. (Bakalář, 2006).
Preto bola s účinnosťou od 1.7.2010 prijatá Novela zákona o rodine č. 217/2010 Z. z. o striedavej osobnej starostlivosti, ktorá má zabezpečovať dieťaťu primeraný kontakt s obidvoma rodičmi, redukovať porozvodovú traumatizáciu detí, prispievať k citovej vyrovnanosti a zdravému psychickému vývoju detí. Každý zákon, týkajúci sa dieťaťa, musí vychádzať z jeho záujmu a potrieb. Každý iný záujem je druhoradý.
Záver: Otázka striedavej starostlivosti je veľmi citlivým a striktne individuálnym problémom. Vhodnosť využitia možnosti striedavej osobnej starostlivosti pre to ktoré dieťa, ako aj pre rodiča, závisí od viacerých faktorov. Vek dieťaťa, jeho povahové vlastnosti, typ osobnosti, vývinové podmienky, citová väzba dieťaťa k rodičom, jeho schopnosť adaptability a ďalšie faktory.
Nezanedbateľná je úroveň výchovných schopností a povahových vlastností rodičov, ich životný štýl, a taktiež materiálne pomery. Aj vzdialenosti medzi bydliskami rodičov, stabilita budúceho výchovného prostredia, schopnosť rodičov vzájomne komunikovať o veciach týkajúcich sa dieťaťa je dôležitou podmienkou vhodnosti striedavej starostlivosti. Striedavá osobná starostlivosť nie je pre všetkých rodičov, vyžaduje sa citová a osobnostná zrelosť, schopnosť spolupráce, nadhľad, dobrá vôľa a priority smerom k potrebám dieťaťa.
Kľúĉové slová: Rodina. Striedavá osobná starostlivosť. Záujem dieťaťa. Sociálny pracovník. Porozvodová starostlivosť o dieťa.
Literatúra:
[1] BAKALÁŘ, E. a kol. 2006. Rozvodová tematika a moderní psychológie. 1. vyd. Praha : Karolinum, 2006. 124 s. ISBN 80 - 246 - 1089 - 2.
[2] Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene doplnení niektorých zákonov.
Na internete bola vytvorená petícia, ktorou podpísaní žiadajú OSN, aby uznala zavrhovanie rodiča za násilie a zneužívanie detí. Petíciu môžete podpísať na adrese:
Pod petíciou je možné prečítať si vyjadrenia niektorých signatárov. Prinášame vám preklad jedného vyjadrenia, ktoré napísala Melissa DeGroff z Pensacoly na Floride. Nazvala ho
List môjmu otcovi
Teraz už viem, čo sa dialo so mnou, keď som vyrastala. Volá sa to zavrhnutie rodiča. A je to ieden spôsob zneužívania detí. Je mi ľúto toho, čo urobila moja mama nám dvom, otec.
Začneme otázkou: Proč by měla být střídavá péče ustavena jako výchozí uspořádání po rozchodu rodičů?
Odpověď: Protože je to spravedlivé. Tečka.
Teď samozřejmě očekávám veškeré námitky typu: A co zájem dítěte? Apod.
Zájem dítěte je samozřejmě třeba mít na zřeteli. Ale: ABYCHOM MOHLI OPRAVDU ZODPOVĚDNĚ POSOUDIT ZÁJEM DÍTĚTE, MUSÍME MÍT NA ZAČÁTKU NAPROSTO ROVNÉ PODMÍNKY. Nevycházíme-li z rovných a spravedlivých podmínek, máme takřka 100% jistotu, že zájem dítěte respektován nebude.
Výchozí situace musí být následující: Nechcete spolu dál žit? Nebo vy s ním/ní nechcete dál žít? Dobře. Nikdo vás k tomu nemůže nutit. ALE DÍTĚ/DĚTI JSOU VÁS OBOU. Takže o ně budete nadále pečovat rovným dílem a budete mít stejné právo se s ním stýkat. A UDĚLÁTE VŠECHNO PRO TO, ABY TO FUNGOVALO A DÍTĚTI TO PROSPÍVALO! A pokud ne, riskujete, že vám bude dítě odňato a svěřeno druhé straně. Máte k tomu námitky? Dobře. Můžete je přednést. ALE DOBŘE SI TO ROZMYSLETE! Budou-li vaše námitky shledány jako bezpředmětné či nepodložené, může to být soudem považováno za pokus o poškození práv druhého rodiče, což může mít za následek, že VÁM BUDE DÍTĚ ODŇATO A SVĚŘENO DRUHÉ STRANĚ!
Jen pokud budou mít OBA DVA rodiče tyto výchozí podmínky, lze od nich očekávat jakž takž zodpovědný přístup. Je jasné, že mají-li dnes matky prakticky všechny trumfy v rukou, nic, kromě vlastního svědomí (mají-li nějaké) je nenutí jakkoliv vycházet otcům vstříc. Právě naopak. Nezřídka se dítě stává nástrojem msty a otec je z jeho života postupně cíleně eliminován.
- Kolízie profesionálov pri riešení domáceho násilia
- Dvakrát doma - Pre dieťa lepšie riešenie po rozvode rodičov nie je
- Senátoři, podpořte děti, podpořte novelu o střídavce
- Schválením novely o střídavé péči to nekončí
- Střídavá péče očima dítěte
- První oficiální zhodnocení střídavé péče
- Psycholog - pravá ruka ďábla při sporech o děti