1. Dokážte záujem
Čo najskôr ukážte záujem, že sa OSOBNE chcete o dieťa starať a viete sa oň postarať. Ak vám druhý rodič bráni v styku s dieťaťom, okamžite požiadajte o pomoc SPODaSK osobne aj písomne.

 

2. Nedovoľte zmenu
Ak konanie o rozvod trvá dlho, požiadajte o striedavú osobnú starostlivosť neodkladným opatrením už pred rozhodnutím o rozvode. Nežiadajte dieťa do svojej výlučnej starostlivosti pred rozvodom, ani nesúhlaste s takýmto návrhom druhého rodiča. Ak raz súd neodkladným opatrením zverí dieťa len jednému rodičovi, súd často rozsudkom potvrdí tento stav.

Ak ešte nie je vo veci rozhodnuté a druhý rodič vám v styku s dieťaťom bráni, nečakajte na jeho súhlas, že môžete byť s dieťaťom. Obaja ste rodičia s rovnakými právami a povinnosťami. Vezmite si dieťa napríklad aj zo škôlky a odvezte si ho domov. Donúťte druhého rodiča k striedaniu. Oznámte druhému rodičovi, aj SPODaSK (sociálke), že je dieťa s vami, že je v poriadku a kedy ho odovzdáte druhému rodičovi.

 

3. Pre dieťa to musí byť hra
Všetko robte citlivo a pre malé deti ako hru. Ak ide dieťa do nového prostredia, treba, aby si zvykalo postupne, konzultujte postup s detským psychológom.

 

4. Nepleťte sa druhému rodičovi do výchovy
Len čo dieťa odovzdáte druhému rodičovi, nezasahujte do jeho výchovy a nepleťte sa mu do života. Je to odmena za to, že nechá dieťa rovnaký čas s vami. Poskytnite mu dôležitú istotu, že navzdory spoločným sporom ho nikdy o dieťa nepripravíte.

 

5. Zapojte úrady
Zaujímajte sa o postup riešenia vašich podnetov na SPODaSK (sociálke) a polícii. Boli by ste zlý rodič, keby ste sa o to nezaujímali. Úrady musia cítiť váš záujem i varovne zdvihnutý prst, potom skôr rozhodnú zodpovedne a nebudú sa prípadu venovať len "rutinne".

 

6. Účinne sa bráňte
Príklady:

- ak druhý rodič tvrdí, že mu nedávate peniaze, ponúknite mu ich pred sociálnou pracovníčkou a požiadajte ju, aby to zapísala

- ak druhý rodič tvrdí, že ho pri odovzdávaní dieťaťa  slovne napádate, prípadne vás obviňuje z niečoho iného, navrhnite pred sociálnou pracovníčkou alebo pred súdom, aby robil z udalosti videozáznam.

 

7. O druhom rodičovi hovorte len pekne
Ak pretrváva medzi vami napätie, zbavte sa ho, alebo choďte k psychológovi. Spory presuňte na súd, ak bol porušený zákon, je vašou povinnosťou to oznámiť.

 

8. Ako čeliť negatívnej energii
Negatívnu energiu, ktorú k vám ex vysiela, presuňte na psychológa, ak sa na to nedokážete flegmaticky vykašlať. Riešte len dôležité veci.

 

9. Opakovaná lož
Dávajte pozor na to, aby sa opakovaná lož nestala pravdou, treba sa aj ohradiť. Napíšte svoj názor na papier a nechajte si ho u notára potvrdiť. Neskôr sa to môže hodiť. Nebojte sa robiť ústupky a prehrávať bitky. Dôležité je vyhrať celú vojnu.

 

10. Vytvorte si blog
Na blogu môžete aj bez súhlasu druhého rodiča uverejňovať fotografie vášho dieťaťa s vami. Vyhýbajte sa však ohováraniu a útokom na ex. Takto bude existovať dôkaz, že sa dieťaťu venujete a je vám spolu dobre.Buďte zhovievavý, zachovajte kľud a dôsledne oddeľujte spory od starostlivosti o dieťa! Aj keby bola páchaná na vás krivda. Nejde o vás, ale o dieťa!

Rodičovstvo ľudí mení. Urýchľuje ich dozrievanie. Nenechajte veci zájsť tak ďaleko, že sa spália mosty a komunikácia prestane úplne. Aj keď se to nezdá, pred chvíľou som si s bývalou vymenil sms, pýtala sa, či neviem, kde je húpačka. Zajtra spoločne synovi zamávame, pôjde so škôlkou na týždeň do škôlky v prírode. Možno nebudeme stáť hneď vedľa seba, ale určite bude kľud, s oboma se pekne rozlúči a bude šťastný, že nás tam má oboch. A obaja budeme určite v kľude, i keď ona mi asi "Ahoj" nepovie. Ja jej áno. A dám si záležať, aby to syn počul, pretože ho tak vychovávam k slušnosti a úcte k ľuďom, s ktorých názormi nemusím vždy súhlasiť. Pokiaľ váš vzťah s manželkou dospel až sem a ona sa pokúsila vás zo života dieťaťa vymazať, uvedomte si, že manželstvo tým pádom skončilo a je na vás a dieťati páchaný jeden z najťažších zločinov, odopieranie práva na oboch rodičov. Jasne vymedzte spravodlivé pravidlá, ale pokiaľ budú prekročené, neváhajte sa brániť. Robíte to pre dieťa. Každé územie, z ktorého sa stiahnete, budete veľmi ťažko dobýjať späť.

Nikdy nezabudnite, že záujem dieťaťa je na prvom mieste. Pokiaľ sa oň nedokážete postarať a dieťa sa s vami nebude cítiť dobre, stráca všetko zmysel. Nesúťažte o priazeň dieťaťa uplácaním, získajte si ho prirodzenou autoritou. Rozvod je obdobím zmien a nepokoja, preto je viac než inokedy mimoriadne dôležité, aby dieťa vo vašej prítomnosti cítilo kľud a istotu. Vašou zbraňou musí byť láska a odpustenie. Hoďte minulosť za hlavu, spory musia z očí dieťaťa zmiznúť, ak to nejde inak, tak k súdu a za cenu vašich ústupkov. Snažte sa, aby zmien bolo čo najmenej, ale dôležité zmeny neodkladajte, musí k nim aj tak prísť a časom by mohli byť pre dieťa ešte viac zaťažujúce. Úlohou rodiča je učiť a chrániť. Byť oporou, strážcom pre dieťa dôležitých istôt a stability.

Dieťa potrebuje oboch rodičov, matku mu nikdy nenahradíte, ale ona nikdy nenahradí vás. Starajte sa o svoje duševné a fyzické zdravie! Čaká vás veľmi náročné obdobie.
Pert Cihlář