Informácie pre rodičov počas núdzového stavu

Od štvrtku 1.10.2020 bol na Slovensku vyhlásený núdzový stav v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom. Nasledujúce riadky ponúkajú niekoľko vysvetlení, ako sa to dotýka životov detí, ktorých rodičia žijú v dvoch domácnostiach.

V prvom rade si treba uvedomiť, že všetky právoplatné súdne rozhodnutia a rodičovské dohody zostávajú naďalej v platnosti a je potrebné ich dodržiavať.

Výnimky môžu nastať dve:

1. u rodiča alebo u dieťaťa bolo potvrdené ochorenie COVID-19 (bol pozitívne testovaný) alebo

2. rodič alebo dieťa je v povinnej karanténe (kvôli návratu zo zahraničia alebo kvôli kontaktu s nakazenou osobou).

Čítať celý článok (informácie k zákazu vychádzania)

 

Striedavú starostlivosť o deti počas epidémie komplikuje najmä strach
Ako sa možno k tejto situácii postaviť? Dozviete sa v článku Soni Jánošovej, ktorý vyšiel v denníku SME.  Do článku prispela svojimi postrehmi Ivetka Kačkovičová.
Môžete si ho prečítať na

https://zena.sme.sk/c/22375027/epidemia-a-rozvedene-rodiny-ako-by-mala-prebiehat-striedava-starostlivost.html

 

Sme príjemcom 2% daní a prosíme vás o podporu.

Dane platíme štátu a očakávame, že štát ich rozumne využije. My však vidíme, že sú oblasti, kde štát zlyháva. V oblasti starostlivosti o deti sa to snažíme naprávať v rámci možností. Množstvo práce konáme ako dobrovoľníci, ale nie sme schopní takto zabezpečiť všetko, Preto potrebujeme aspoň 2% daní, je to náš hlavný príjem.

Prosíme vás o časť daní, ktorá vám nebude chýbať, ale nám pomôže, aby sme mohli ďalej fungovať.

Naše údaje:

IČO: 42176743; Právna forma: Občianske združenie

Názov: Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť

Ulica: Hlaváčikova; Súpisné číslo: 26

PSČ: 84105; Mesto: Bratislava

Pre inštrukcie, ako poslať 2% daní Striedavke kliknite sem.

Za podporu vám ďakujeme.

 

 

Šťastné a spokojné deti sú pre rodičov tou najvyššou prioritou. Najlepšie sa dokážu rodičia o deti postarať v prostredí fungujúcej rodiny. Nie vždy však rodina funguje tak, ako by sme si to predstavovali. Stáva sa, že príde k rozpadu rodiny. Rodičia, ktorí sa dovtedy spoločne starali o svoje deti, idú po rozchode každý vlastnou cestou.

"Vaše deti budú stále potrebovať oboch rodičov, aj keď rodičia nebudú ďalej žiť spolu. Obaja pritom máte rovnaké právo vychovávať svoje deti aj po rozchode. Deti nepatria mamičkám - nepatria žiadnemu z rodičov, nie sú ich majetkom. Avšak potrebujú mať mamu aj otca.

Doprajte teda svojim deťom to najlepšie, čo môžete - starostlivosť oboch rodičov, či už spolu žijú, alebo nie. Dieťa má právo na výchovu od mamy aj od otca, žiadne výživné ju nenahradí. Preto je v prípade rozvodu najlepším riešením, ktoré zachová deťom starostlivosť mamy aj otca, STRIEDAVÁ STAROSTLIVOSŤ (tzv. striedavka) alebo SPOLOČNÁ STAROSTLIVOSŤ." (Stridavka.cz)

Striedavá starostlivosť je vo všetkých vyspelých krajinách zahrnutá do zákonov, vo všetkých krajinách z roka na rok narastá jej využívanie. Bolo urobených mnoho výskumov, ktoré potvrdili, že deti vyrastajúce v striedavej starostlivosti sú v priemere lepšie pripravené do života, majú menej psychických a psychosomatických problémov, sú spokojnejšie a lepšie zabezpečené ako deti vyrastajúce v starostlivosti jedného rodiča. Aj na Slovensku je od 1.7.2010 v Zákone o rodine upravená možnosť striedavej osobnej starostlivosti.

 

Striedavá osobná starostlivosť

je také usporiadanie rodiny, keď rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú, avšak obaja sa o dieťa starajú. Každý z rodičov by mal mať dieťa v starostlivosti aspoň 35% času. Dieťa môže mať jeden domov a rodičia sa v ňom striedajú v starostlivosti o dieťa alebo môže dieťa bývať striedavo u jedného a u druhého rodiča. Na Slovensku využívame striedavú starostlivosť aj keď obaja rodičia po rozvode bývajú spolu, lebo ešte nemajú každý svoje bývanie. Dĺžka pobytu dieťaťa u rodiča môže byť rôzna - od 1 dňa (najmä u malých detí) až po 1 rok (využíva sa u starších detí pri väčších vzdialenostiach bydlísk). Pri dlhých pobytoch u jedného rodiča dieťa zvykne krátko navštevovať druhého rodiča. Najčastejšie sa využívajú harmonogramy 2-2-3 dni, týždňový a dvojtýždňový (menším počtom presunov znižuje náklady a šetrí čas).

Pre dieťa je najlepšie, ak sa rodičia spolu dohodnú na striedavej starostlivosti, nie je to však nevyhnutné. Ak sa nedokážu dohodnúť sami, môžu požiadať o pomoc známych alebo profesionálneho rodinného mediátora. Ak sa rodičia nedohodnú, môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti súd. V tomto prípade musia mať obaja rodičia záujem starať sa o dieťa, byť schopní sa starať o dieťa a mať na to podmienky.

Ak nedokážete naďalej udržať fungovanie spoločnej rodiny, dohodnite sa navzájom o pomeroch po rozvode. Berte pritom do úvahy, že deti trpia rozvodom viac ako ich rodičia. Deti potrebujú aj naďalej oboch rodičov.

"Kto chce, hľadá spôsoby. Kto nechce, hľadá dôvody."

 

Máme pre vás ponuku!

Občianske združenie Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť ponúka workshopy s témou striedavej starostlivosti o deti po rozchode rodičov. Viac informácií sa môžete dočítať v tomto súbore.

Stretnutia sa už uskutočnili v Topoľčanoch 13.1.2011, v Bratislave 28.1.2011, v Banskej Bystrici 10.3.2011, v Hlohovci 18.3.2011, v Orlovej 12.4.2011, v Trnave 18.4.2011, v Bratislave 13.10.2011, v Trnave 11.4.2012, v Bratislave 30.10.2012 a v Trnave 11.4.2013. Stretnutia sa uskutočnili v priateľskej atmosfére a všetci prítomní si z nich odniesli nové poznatky. Referencie vám môžu podať:

PhDr. Mgr. Eva Riečicová z ÚPSVaR Bratislava - tel. 02/204 43 801

doc. PhDr. Jitka Oravcová, PhD. z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici - tel. 048/4464 711

Mgr. Lenka Danová, mediátorka v Hlohovci - tel. 0902/214 869

Mgr. Kateřina Gagolová z OSPOD Orlová - tel. +420/596 581 455 (ČR)

 

Sme pripravení pokračovať ďalej, ďalší workshop môže byť práve u vás. Kontaktujte nás na telefónnom čísle 0944 509 284 alebo emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Tešíme sa na spoločné stretnutie.

 

20100603Bratislava1_m20100603Bratislava01_mm

P1030581a_m20110128Bratislava_m20100324TrnavaFoto2_mm

 

Zavrhovanie rodiča

V prípade starostlivosti o dieťa jedným rodičom a popudzovaním dieťaťa proti druhému rodičovi je dieťa vystavené konfliktu lojality. Dieťa sa môže vnútorne brániť tak, že začne odmietať rodiča, proti ktorému je popudzované. Nazývame to zavrhovanie rodiča a patria sem prípady, keď dieťa odmieta rodiča, ktorý si zavrhovanie svojim správaním k dieťaťu nezaslúži.

Pre prácu s javom nazývaným zavrhovanie rodiča sme preložili z angličtiny odbornú pomôcku:

Pre slovenských a českých odborníkov sme pripravili verziu programu Vitaj späť Pluto so slovenskými titulkami. Nakoľko nemáme obchod, vieme verziu s titulkami záujemcom poskytnúť, ak si zakúpia pôvodnú anglickú verziu. To je možné urobiť na webe autora http://warshak.com/store/index.html alebo na internetovom obchode Amazon.com https://www.amazon.com/Welcome-Back-Pluto-Understanding-Preventing/dp/B0042QDAQ4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1482356084&sr=8-1&keywords=welcome+back+pluto. Vieme vám poskytnúť aj slovenské titulky k DVD v angličtine.