Prežívate a riešite rozvod či rozchod a výchovu dieťaťa po ňom?
Nespoliehajte sa len na svojho advokáta, dôležité je vedieť, čo od neho chcete a ako ho zaúkolujete… Nehľadajte len zázračné a jednoduché riešenia na internete, život je zložitejší…
Ak chcete zachovať svoj vzťah s deťmi, ak chcete zabezpečiť svoj podiel na ich výchove - napríklad formou striedavej starostlivosti, ak riešite iné rodinné problémy ako rodičia alebo prarodičia, príďte sa poradiť osobne.
Osobné stretnutie je potrebné dopredu dohodnúť emailom na adresu
Certifikáty Ivetky Kačkovičovej:
INSPIRE ACADEMY: Agresívne správanie u detí
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja: Pamätný list
SLOVENSKÁ ZDRAVOTNÍCKA UNIVERZITA: Tematický kurz - pacient a liek
APPLIED METAPSYCHOLOGY INTERNATIONAL: Traumatic Incident Reduction Workshop
DR. CHILDRESS: Working In A Mental Health Treatment Team
AVE PROSPERITA: Multidisciplinárne intervencie v rozvode III
ASOCIÁCIA NA OCHRANU PRÁV PACIENTOV SR: Piata celoslovenská pacientská konferencia AOPP
PESI: The Body Keeps the Score - Trauma Healing with Bessel van der Kolk, M.D.
Otázka:
Dobry den,
nasla som na vasej strane moznost osobneho stretnutia.
chcela by som sa na Vas obratit s otazkou ohladom striedavej starostlivosti v pripade, ked zije kazdy rodic v inom meste.
mam situaciu, kedy sa stahujem do ineho mesta vramci krajiny. mame udelenu striedavu starostlivost, deti chodia do skoly v mieste bydliska. deti si striedame po tyzdni.
je to z pravneho hladiska mozne, ze deti mozu navstevovat dve rozne skoly v dvoch roznych bydliskach? moze mi v tom otec nejako zabranit?
osobne to chcem riesit tak, ze ponecham detom skolu, vyziadam si individualny plan a kedze som pedagog, mozem ich cca 3 dni ucit doma. pracujem najma z domu.v praxi by to bolo tak,ze deti by chodili do skoly kazdy tyzden v otcovom tyzdni a cca 2 dni v 'mojom' tyzdni. je toto potrebne upravit sudom alebo staci dohoda?
Rozpravala som sa o tom s detmi, a tie sa potesili, ze by isli aj do inej skoly.
Otec mi vsak brani v odstahovani sa prec do ineho mesta. ma na to pravo?
Odpoveď:
Pekný deň.
Áno, je možné, aby žiaci striedavo navštevovali dve základné školy v dvoch rôznych bydliskách ak tak určil súd pri rozhodovaní o striedavej starostlivosti právoplatným rozhodnutím alebo schválenou dohodou.
Pri striedavej starostlivosti zákon uprednostňuje dohodu rodičov pred autoritatívnym súdnym rozhodnutím, pretože sa predpokladá, že rodičia dieťaťa najlepšie poznajú jeho potreby a záujem. Avšak aj v prípade dohody rodičov je nevyhnutné, aby ju schválil súd, inak je nevykonateľná. Rodičovská dohoda je schválená súdom, ak je v záujme dieťaťa.
V takomto prípade zasiahne rozhodnutie súdu i do práv dieťaťa týkajúcich sa plnenia povinnej školskej dochádzky. Pri rešpektovaní takéhoto právoplatného rozhodnutia súdom o striedavej starostlivosti a s poukázaním na platné právne predpisy v oblasti školstva bude to v praxi znamenať zabezpečenie takých opatrení, aby bolo možné právoplatné rozhodnutie súdu vykonať. Pri plnení povinnej školskej dochádzky v dvoch základných školách je potrebné uvedomiť si, že ide nielen o nový životný režim dieťaťa, ale aj o zmenu režimu vo vzťahu k školským povinnostiam.
Ak bol žiak rozhodnutím súdu zverený do striedavej starostlivosti a súdom bolo určené, že plní povinnú školskú dochádzku striedavo v dvoch základných školách, vydáva mu vysvedčenia základná škola, v ktorej bol prijatý na základné vzdelávanie skôr. Pri celkovom hodnotení žiaka na konci prvého polroka a na konci druhého polroka, zohľadňuje škola, ktorá vydáva vysvedčenie, aj priebežné hodnotenie výsledkov vzdelávania žiaka druhou školou. V rámci vzdelávania žiaka obe školy navzájom komunikujú a spolupracujú pri rozhodovaní vo veciach výchovy a vzdelávania žiaka, evidencii dochádzky a zladení ďalších povinností žiaka súvisiacich s návštevou školy. V prípade pochybností zákonného zástupcu o správnosti klasifikácie na konci prvého alebo druhého polroka koná riaditeľ školy vydávajúci vysvedčenie v súlade s § 57 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
S pozdravom.
Ing.Ondrej Divinský
odbor základných škôl
sekcia regionálneho školstva
MINISTERSTVO ŠKOLSTVA,VEDY,VÝVOJA A ŚPORTU
SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Otázka:
Dobry den,
obraciam sa na Vas ako na zdruzenie ktore pomaha otcom, ktori sa dostali do podobnej situacie ako ja. Moje meno je A. B. V roku 2008 sa mi narodila dcerka C. B., ktoru som mal v tom case este s manzelkou D. B.
V roku 2010 sme sa rozviedli. Zaroven sme sa dohodli na striedavej starostlivosti.
Rok po rozvode v novembri 2011 podala exmanzelka na sud predbezne opatrenie, ktorym dosiahla zrusenie striedavej starostlivosti. Odvtedy plati predbezne opatrenie.
Uz viackrat sa upravoval predbeznym opatrenim styk s dietatom, naposledy v maji 2014. Podla posledneho predbezneho opatrenia mam narok na styk kazdu sobotu od 9-17 hod.
Matka od jula 2014 mi postupne zacala obmedzovat styk s dcerou a od augusta 2014 presnejsie od 30.8.2014 mi vobec neumoznuje styk. Navyse sa prestahovala a ani ma neinformovala o tom aku skolu dcerka navstevuje. Matka D. B. sa pravidelne v priemere asi raz za polrok stahuje, jej posledne zname miesto bydliska bola E. okres F. Teraz by sa mala aj s dietatom nachadzat v Hainburgu (Rakusko). Spolu s miestom bydliska strieda aj partnerov.
Snazim sa to riesit cez sudy, podal som uz niekolko navrhov na vykon rozhodnutia, ale zo sudu neprisla ziadna odpoved.
Preto sa na Vas obraciam, ci by ste mi nevedeli pomoct, pripadne doporucit pravnika najlepsie z Bratislavy, ktory ma skusenosti s takymito pripadmi. Neviem co mam robit, ale zalezi mi na dcerke.
Chcem, aby vyrastala v moralnom prostredi, aby nasla v zivote uplatnenie, aby vedela ze okrem matky ma aj otca, ktory ju lubi a stale na nu mysli. Dcerka je este mala, ma len 6 rokov, ale obavam sa toho, ze pokial sa do tohoto pripadu nezainteresuje skuseny pravnik, tak sudy nebudu nic robit a ja sa svojej dcerke uplne odcudzim.
Velmi pekne Vas prosim o pomoc alebo aj radu, ktora by mi v tejto nelahkej situacii pomohla.
Za odpoved vopred velmi pekne dakujem
S pozdravom
A.B.
Odpoveď:
Jak postupovat při nečinnosti soudu ve výkonu rozhodnutí se dočtete zde: http://www.iustin.cz/art.asp?
Otázka:
Dobrý den,
mám(e) jako blízká a i vzdálená rodina problém, který v posledních týdnech začal gradovat.
Moje neteř po zákeřné nemoci dne 19.02.2013 zemřela a zanechala na tomto světě dva syny – 13r. a 6r., kteří jsou v péči otce. Oba nezletilí mají babičku i dědu, dvě vdané tety (tzn. i strýce) a jednoho strýce (tzn. i další tetu), se třemi maloletými dětmi. Oba prarodiče i sourozenci zemřelé se chovali a chovají k výše jmenovaným příkladně a vzorně.
Po pohřbu mé neteře se však chování otce dětí změnilo a odmítá téměř jakýkoliv styk svých synů s jejich prarodiči a se vzdálenější rodinou téměř vůbec, přestože oba maloletí mají velkou tendenci inklinovat k rodině zemřelé matky. Životní poměry v rodině otce jsou(podle nezaručených zpráv neuspokojivé).
Minulý týden jsme pozvali prarodiče nezletilých společně s vnuky do Čech na několikadenní pobyt spojený s poznávacími výlety apod. Obě maloleté děti se na výlet těšily a mají příslušné doklady na cestování do Schengenského prostoru. Přesto jim tuto cestu jejich otec zakázal a zakázal jim i styk s rodinou ze strany jejich matky.
Poraďte mi, prosím, na jaký úřad ve SR se mám obrátit, aby se tato praxe zákazů styku maloletých s rodinou ze strany jejich otce již nemohla opakovat.
Děkuji za odpověď.
Odpoveď:
Obraťte se na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v místě bydliště Vašich vnuků se žádostí, aby na otce dětí působili, aby dětem umožňoval pravidelný a přiměřený osobní kontakt s Vámi prarodiči. K tomu by bylo dobré již konkretizovat svoji představu, tedy např. jeden víkend za měsíc či dva, k tomu několik dní o vánocích a třeba 14 dnů o letních prázdninách. Pokud to otec dětí odmítne – ten úřad by to měl zadokumentovat – tak nezbývá než podat k tamnímu okresnímu soudu návrh na úpravu styku dětí s blízkými osobami podle § 25 odst. 5 zákona o rodine:
§ 25
(1) Rodičia sa môžu dohodnúť o úprave styku s maloletým dieťaťom pred vyhlásením rozhodnutia, ktorým sa rozvádza manželstvo; dohoda o styku rodičov s maloletým dieťaťom sa stane súčasťou rozhodnutia o rozvode.
(2) Ak sa rodičia nedohodnú o úprave styku s maloletým dieťaťom podľa odseku 1, súd upraví styk rodičov s maloletým dieťaťom v rozhodnutí o rozvode; to neplatí, ak rodičia úpravu styku žiadajú neupraviť.
(3) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom alebo ho zakáže.
(4) Ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa odseku 1 alebo 2, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti.
(5) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami.6) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa použijú primerane.
Otázka:
Dobrý deň,
chcem sa informovať, aký je postup pri podaní navrhu na striedavú starostlivosť- Môj manžel má syna s bývalou partnerkou. Už dva roky praktizujú striedavú výchovu po týždni, avšak stále to jeho bývalá meni, ako jej to vyhvuje v práci, bez ohľadu na to či to nám vyhovuje, preto sa manžel rozhodol že to bude riešiť súdnou cestou. Chcem sa preto opýtať, čo je potrebné predložiť k návrhu na striedavú starostlivosť.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Odpoveď:
Než Váš manžel podá návrh na střídavou péči k soudu, doporučuji shromáždit důkazy o tom, v jakém rozsahu o syna pečuje (pečujete) a jak již dlouho, a jak se syn u vás cítí dobře. Tedy přehled jednotlivých cyklů péče o syna alespoň za několik měsíců, fotodokumentaci běžného života a pobytu syna u vás (popřípadě i krátká videa na CD, čestná prohlášení několika osob, jak se o syna staráte, jak je spokojený a že by si přál, aby to takto bylo i dál a pravidelně. Tyto listinné důkazy ať váš manžel přiloží k návrhu s tím, že ve svém podání bude i navrhovat, aby osoby, které podali čestné prohlášení byly i vyslechnuty soudem.
Otázka:
Dobrý den, obracím se na Vás se žádostí o pomoc.
Vyhrál jsem střídavou péči po týdnu, která trvá do dnes.
Nyní však řeším problém, kdy je můj syn již v předškolním věku a měl by jít k zápisu do školy. Matka povede syna již 21.1.2012 k zápisu v Praze a školka, kterou syn navštěvuje u mne na Písecku mi sdělila, že k zápisu může syn jít pouze v jedné škole. U nás je zápis dne 5.-6.1.2012 a to je v týdnu, kdy je syn v péči u matky. Matka se mne ptala jestli souhlasím s odkladem školní docházky o rok a že mi dokument tento odklad doporučující předá do 14-ti dnů, avšak to již bude po zápisu u ní v Praze. Z tohoto jednání vyvozuji, že matka mne chce zcela jistě v tomto ohledu podvést a že žádný odklad nástupu školní docházky nebude a syn bude v Praze přijat. To poté, nebudu mít skoro žádné šance u soudu na svěření syna do péče. Neměl by se zápisem v tomto případě druhý rodič souhlasit??
Prosím Vás tedy o rady, jak mám postupovat.
Odpoveď:
Je to samozřejmě podstatné rozhodnutí ve výchově dítěte, takže při neshodě rodičů by ho měl řešit soud, můžete podat návrh. Syn ale může chodit i do dvou škol, najděte si český školský zákon, který od minulého roku upravuje postup při hodnocení žáka při docházce do dvou škol při střídavé péči. Rozhodnutí o přijetí do školy je také rozhodnutím ve správním řízení, které Vám musí být řádně doručeno, resp. máte práva účastníka již před rozhodnutím a můžete se proti němu odvolat, záleží prostě na Vaší aktivitě. Pro inspiraci: http://www.iustin.cz/files/
Otázka:
Chcem sa opýtať či mi neviete poradiť ako sa mám zachovať, keď pani sudkyňa na včerajšom pojednávaní prestala počas mojej výpovede zapisovať čo hovorím s tým, že hovorím príliš obšírne. Keď som sa voči tomu ohradil, tak už bolo zle a záver pojednávania už bol v dominancii právneho zástupcu mojej manželky. Kolízna opatrovníčka na pojednávanie prišla, ale na vyzvanie sudkyne sa odmietla vyjadriť. Ďakujem.
Odpoveď:
Vážený pane,
provádění protokolu o jednání je upraveno níže uvedeným ustanovením občianského súdneho poriadku. Pokud tedy soudkyně neprotokolovala podstatný obsah Vašeho přednesu, bylo na místě, abyste proti protokolaci vznášel námitky, které také musí být zapsány. Dodatečně máte právo i písemně do spisu založit své výhrady k protokolaci s požadavkem na jeho doplnění. Průběh jednání si také můžete sám nahrávat diktafonem. V Čechách je toto právo pořízení zvukového záznamu upraveno přímo zákonem o soudech a soudcích, ke stavu na Slovensku, který byl do nedávna takto upraven i u nás, jsem nalezl takovéto vysvětlení:
Vyhotoviť si zvukový záznam zo súdneho pojednávania je možné a za týmto účelom nie je potrebné žiadne povolenie, prípadne splnenie nejakých špeciálnych kritérií. Napriek tomu, že takéto právo výslovne nevyplýva zo žiadneho zákona ani predpisu, je možné ho odvodiť zo základných princípov, na ktorých je postavené súdne konanie, ako aj z rozhodovacej činnosti súdov. Významným sú v tejto súvislosti predovšetkým dva nálezy Ústavného súdu Slovenskej republiky, konkrétne Nález z 12. mája 1997 II.ÚS 28/96 a Nález z 12. septembra 2000 II. ÚS 7/2000. V týchto rozhodnutiach Ústavný súd rozhodol o tom, že vyhotovovanie zvukových záznamov zo súdnych pojednávaní spadá pod ochranu práva na informácie garantovanú čl. 22 Ústavy a vyslovil, že sudca nemá právo vyhotovovanie takéhoto záznamu zakazovať. K tomuto záveru dospel najmä interpretáciou zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich (v tom čase zákon č. 335/1991 Zb. o súdoch a sudcoch), podľa ktorého: „Sudca, ktorý vedie súdne pojednávanie, rozhoduje o tom, či je možné v priebehu pojednávania uskutočňovať obrazové záznamy, obrazové prenosy alebo zvukové prenosy.“ Toto ustanovenie podľa uvedených nálezov sudcu oprávňuje rozhodnúť iba o tom, či je možné vyhotovovať obrazové záznamy (napr. fotky) alebo uskutočňovať obrazové a zvukové prenosy na diaľku (napr. rozhlasové alebo televízne vysielanie zo súdnej siene). Zákazom vyhotovovať zvukový záznam by sudca išiel nad právomoc, ktorú mu priznáva zákon a neoprávnene by tak zasiahol do ústavných práv zhotoviteľa nahrávky.
Před každou soudní síní také visí poučení pro vstupující osoby, které by mělo obsahovat informace k nahrávání. Další dotazy případně směřujte na naši Poradnu: http://www.striedavka.sk/index.php/poradna.html
§ 40 Občianskeho súdneho poriadku
(1) O úkonoch, pri ktorých súd koná s účastníkmi alebo vykonáva dokazovanie, spisuje sa zápisnica. V zápisnici sa najmä označí prejednávaná vec, uvedú sa prítomní, opíše sa priebeh dokazovania a uvedie sa obsah prednesov a výroky rozhodnutia; ak nahrádza zápisnica podanie, musí mať aj jeho náležitosti.
(2) Zápisnicu podpisuje predseda senátu, samosudca alebo súdny úradník a zapisovateľ, ktorý zápisnicu spísal; ak predseda senátu nemôže zápisnicu podpísať, podpíše ju za neho iný člen senátu. Ak bol uzavretý zmier, podpisujú zápisnicu aj prítomní účastníci. Zápisnicu o hlasovaní podpisujú všetci členovia senátu a zapisovateľ.
(3) Predseda senátu alebo samosudca opraví v zápisnici chyby v písaní a iné zrejmé nesprávnosti. Predseda senátu alebo samosudca rozhoduje aj o návrhoch na doplnenie zápisnice a o námietkach proti jej zneniu. Každá námietka účastníka konania proti zneniu zápisnice, vedeniu konania alebo správania účastníkov konania, ktorej súd nevyhovel, musí byť v zápisnici uvedená.
(4) Zápisnicu podľa odseku 1 možno v konaní o dedičstve nahradiť osvedčením o dedičstve (§ 175zca).
Otázka:
dobry den
chcel by som sa spytat ,co robit ak som rozvedeny dieta mame v sos,a byvala stale utoci kupovanim dcery volanim do prace-cize ciel ma hnevat,stara sa domna v osob.zivote a teraz udanie na upsvar,trencin.som otec ktory sa vzorne stara o dceru je zaopatrena,cista,ucisa,je stastna no matka ju aj po rozvode nabada proti mne a ked sa dcera brani ze chcebyt somnou kupuje jej drahe hracky aby zmenila nazor ,toje rodic?a matka?ved nas ma oboch je stastne dieta ale matka je asi nezrela alebo neviem co .ako sa branit??ako otec.ved to je nicenie psychiky otca aj dietata
a ja uz zacinam mat toho dost
za pomoc hoc aj malu
dakujem marcel l.
Odpoveď:
Vážený pane,
předpokládám, že na základě „udání“ si Vás UPSVaR předvolá, takže to můžete využít, abyste je požádal, aby matce vytkly její chování a doporučily jí, aby dceru nemanipulovala. Pokud by to nechtěly udělat, nebo by to nepomohlo, můžete podat návrh na UPSVaR nebo k soudu na napomenutí matky pro narušování řádné výchovy dítěte.
Otázka:
Dobrý deň.
Keď môžem vás obťažovať, by som poprosil pomôcť. Mám na Vás otázky.
Ako požiadať sud aby z výživného matka povinne sporila deťom na vkladnú knižku.
Podla ktorého zákona Súd môže vziať v úvahu aj zabezpečenie úspor pre budúcnosť dieťaťa, čiže ak rodič povinný výživné vyplácať, preukáže, že určitú čiastku pravidelne odkladá (vkladné knižky, stavebné sporenie, a i.) na meno dieťaťa, túto čiastku môže odpočítať od sumy, ktorú má mesačne poukázať k rukám rodiča oprávneného s výživným disponovať v prospech dieťaťa. Ďalej mi exekúciou mi zobrali cez 2600 EURO /táto suma, už išla matke/. Chcel by som, aby matka znovu nezneužila financie, len vo svoj prospech, čo je pravidlom.
Chcem aby súd určil, aby na meno každého dieťaťa matka uložila sumu po 1000 EURO, na zabezpečenie úspor pre budúcnosť každého dieťaťa.
Matka je zamestnaná, poberá jeden oficiálny príjem a druhý tají. Je finančne zabezpečená, ale nemyslí na budúcnosť maloletých detí.
Ďakujem za skorú odpoveď A želám Vám krásny deň.
Odpoveď:
Podle § 63 odst. 3 zákona o rodine ak to majetkové pomery povinného rodiča dovoľujú, za odôvodnené potreby dieťaťa možno považovať aj tvorbu úspor. V takom prípade súd uvedie pri určení výživného sumu výživného, ktorá je určená na tvorbu úspor, a uloží povinnému rodičovi, aby túto sumu poukazoval na osobitný účet maloletého dieťaťa, ktorý v prospech neho zriadi rodič, ktorému bolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Na nakladanie s prostriedkami na účte maloletého dieťaťa je potrebný súhlas súdu.
Ve vašem případě ovšem zřejmě takto soud nerozhodl, tedy přímo výrokem nestanovil tvorbu úspor. Máte tedy uloženu povinnost celé výživné poukazovat matce. Pokud byste to chtěl změnit, nezbývá než podat nový návrh k soudu na úpravu výživného tak, aby tvorba úspor byla přímo zohledněna v rozsudku.
Můžete také případně podat návrh, aby soud podle § 35 rozhodl o způsobu využití výživného při neshodě rodičů. Toto ustanovení § 35 zákona o rodině zní takto:
Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.
Všeobecné otázky:
1. Môže o striedavú osobnú starostlivosť požiadať rodič aj mimo rozvodového konania?
Áno, zákon o rodine pamätá aj na tieto prípady. Návrh na striedavú osobnú starostlivosť možno podať kedykoľvek. Teda aj v týchto prípadoch
- v prípade, že rodičia nikdy neboli zosobášení (rodičia však musia byť zapísaní v rodnom liste dieťaťa)
- dokonca aj počas manželstva v prípade, že sa nevedia na starostlivosti o dieťa dohodnúť
- akékoľvek obdobie po rozvode, ak dieťa už bolo predtým rozsudkom zverené jednému rodičovi.
2. Koľko sa platí za podanie návrhu na zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti.
Návrh je bez poplatku.
3. V prípade, že jeden z rodičov v konaní o zverenie striedavej starostlivosti neuspeje, ako je to s trovami konania?
Trovy konania sa vo veciach úpravy práv a povinností k maloletým nepriznávajú. To znamená, že v prípade neúspechu sa neplatia trovy druhej strane.
4. Ktorému súdu adresovať návrh na zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti?
Návrh adresujte súdu podľa obvyklého pobytu maloletého.
5. Možno podať aj návrh na vydanie neodkladného opatrenia na zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti?
Áno, kedykoľvek možno podať na súd návrh na vydanie neodkladného opatrenia na zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti. Neodkladné opatrenie má len dočasnú platnosť a do momentu správoplatnenia samotného rozsudku. Toto podanie je bez poplatkovej povinnosti. Súd musí do 30 dní rozhodnúť o návrhu na neodkladné opatrenie.
6. Ako postupovať v prípade, že som nebol úspešný v konaní vo veci samej ohľadne zverenia deťaťa do striedavej starostlivosti?
Podajte ďaľší návrh na SOS. Opätovne sa pokúste presvedčiť súd o vhodnosti SOS pre maloleté dieťa. Návrh na SOS je bez poplatku, takisto sa nepriznávajú trovy konania.
7. Ako postupovať v prípade, keď rodič, ktorému bolo zverené dieťa do starostlivosti, marí styk s druhým rodičom, napriek právoplatnej úprave styku
Podajte na súde návrh na výkon rozhodnutia a ak marenie styku pokračuje, podajte na polícii trestné oznámenie pre marenie súdneho rozhodnutia
Svoju otázku pre poradňu môžete napísať aj do komentára na konci stránky