Striedavka
6. medzinárodná konferencia o zavrhnutí rodiča v Oslo 2024
V nórskom Osle sa stretli medzinárodní odborníci, aby diskutovali o novom výskume, reformách zákonov a osvedčených postupoch na predchádzanie zavrhnutiu rodičov a opätovné spojenie odcudzených detí a dobrých rodičov. Dnes je to vážna výzva pre spoločnosť.
Vo väčšine krajín 10 % až 30 % všetkých detí stráca kontakt s rodičmi. Niektorí kvôli nedostatku zodpovednosti a dobrej starostlivosti, ale mnohí kvôli zavrhnutiu rodiča alebo ako to uvádza WHO „problému vzťahov medzi rodičmi a deťmi“. Problém môže byť menšieho, stredného alebo veľkého rozsahu.
Prvá medzinárodná konferencia o zavrhnutí rodiča sa konala vo Washingtone v roku 2017, potom v Štokholme v roku 2018, Philadelphii v roku 2019, Bruseli v roku 2021, Fort Collins v Colorade v roku 2023 a tento rok v Osle s 250 účastníkmi z 20 krajín.
"Zažil som tento veľmi zvláštny pocit. Sedel som a pozeral som sa na teba a zrazu som mal 12 rokov. Pomyslel som si: ‚To je neuveriteľné – toľko dospelých, toľko inteligentných ľudí: sudcov, právnikov, psychológov. Berú ten problém tak vážne.’ Naplnilo ma teplo, chvíľu som cítil liečivý pocit. Mohol som počúvať, ako si to vzal na seba, prevzal som zodpovednosť a ja som len premýšľal – 12-ročná Hanna si myslela – „Wow, to je úžasné. dúfam, že toto všetko a výsledok uvidí veľa detí.“
Účastník konferencie, odcudzený ako dieťa
Konferencia v roku 2024 bola účastníkmi označená ako jedinečná, dôležitá a pôsobivá. Tu sú niektoré z hlavných záverov.
Európsky súd pre ľudské práva
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v mnohých prípadoch zavrhnutia rodičov a tento pojem výslovne uvádza vo svojich rozsudkoch. Už len toto hovorí veľa. Súd opakovane zdôraznil, že členské štáty majú povinnosť chrániť právo na rodinný život podľa článku 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach. Súd teda dospel k záveru, že štáty porušili svoje povinnosti tým, že zanedbali výkon rozhodnutí zameraných na obnovenie vzťahu medzi rodičmi a deťmi. Rozsudky zdôrazňujú, že štáty musia prevziať zodpovednosť realizáciou opatrení potrebných na udržanie rodinných väzieb.
Davíð Þór Björgvinsson (bývalý sudca Súdu pre ľudské práva) diskutoval o týchto záležitostiach, ale aj o zložitosti súdneho systému, pokiaľ ide o prípady zavrhnutia rodičov. Poznamenal, že ako plynie čas, kým sa prípady ťahajú právnym systémom, za hlavný problém by sme mali považovať emocionálne oddelenie medzi rodičom a dieťaťom. Je preto dôležité, aby národné vlády prijímali preventívnymi opatrenia.
Geir Kjell Andersland (právnik, Nórsko), predseda nedávneho mužského výboru parlamentu v Nórsku, vystúpil s prezentáciou, v ktorej diskutoval o tom, ako Európsky súd pre ľudské práva rieši prípady zavrhnutia rodičov, najmä s ohľadom na článok 8 Dohovoru. Zdôraznil, že vlády majú dvojitú zodpovednosť: chrániť rodiny pred neoprávneným zasahovaním, ale aj uľahčovať stretnutia medzi rodičmi a deťmi. Osobitne poukázal na to, že hoci najlepší záujem dieťaťa je prvoradý, nemalo by to zasahovať do práva rodičov udržiavať vzťah so svojimi deťmi. Existuje pozitívna zodpovednosť zabezpečiť deťom aj rodičom ľudské práva na rodinný život.
Jesper Lohse (predseda / MBA, Dánsko) predložil odporúčania pre reformy práva založené na Harvardskej prípadovej analýze dánskeho rodinného súdnictva z pohľadu vedenia. Analýza, v ktorej bola vykonaná procesná analýza 750 prípadov detí, viedla k niektorým z popredných právnych reforiem na celom svete a stala sa aj súčasťou rezolúcie Rady Európy 2079 o rodovej rovnosti. V roku 2024 parlament spustil nový akčný plán o zavrhnutí rodiča na roky 2024 – 2027.
Camilla Bernt (právnička, Nórsko) diskutovala o právnych výzvach v prípadoch zavrhnutia rodičov a o dôležitosti vývoja zákonov a nápravných opatrení, ktoré chránia práva detí. Poukázala na to, že súčasný systém v Nórsku, podobne ako na mnohých iných miestach, zápasí s veľkou neistotou a často mu chýbajú potrebné znalosti na správne rozhodnutia, ktoré sú najvhodnejšie pre záujmy detí. Vyzvala na zvýšenie vzdelania medzi sudcami a ďalšími osobami zapojenými do týchto prípadov.
William Bernet (profesor psychológie, USA) diskutoval o politickej priepasti v oblasti zavrhnutia rodiča. Poukázal na to, že táto priepasť medzi zástancami a kritikmi teórií zavrhnutia rodiča bráni výskumu, vzdelávaniu a intervencii. Bernet zdôraznil dôležitosť spolupráce s kritikmi a poznamenal, že konštruktívne dialógy nielen zvýšia pochopenie tohto fenoménu, ale pomôžu aj odborníkom v oblasti práva a duševného zdravia lepšie spolupracovať v rodinných prípadoch.
Philip Marcus (bývalý sudca, Izrael) predložil jasné návrhy na zmeny pri riešení vecí týkajúcich sa starostlivosti o deti. Kritizoval, že protichodné strany v sporoch o starostlivosť často prispievajú k väčšiemu konfliktu a vzdialenosti medzi dieťaťom a oboma rodičmi. Vyzval na zmeny v organizácii súdov, aby základným modelom bola spoločná starostlivosť a zastupovanie dieťaťa obidvomi rodičmi, aby sa kládol väčší dôraz na interdisciplinárne tímy so znalosťou vývoja dieťaťa a duševného zdravia počas celého života.
Edward Kruk (profesor sociálnej práce, Kanada) diskutoval o význame včasnej intervencie v prípadoch zavrhnutia rodičov. Poukázal na to, že včasný zásah v takýchto prípadoch je kľúčom k zníženiu škodlivých účinkov na deti. Okrem iného povedal: "Zavrhnutie rodiča je ako rana, ktorá sa zle hojí, ak sa nerieši rýchlo a systematicky. Ak nezasiahneme včas, správanie sa zakorení a ubližovanie deťom sa časom zvyšuje."
Marie-France Hirigoyen (doktorka psychológie, Francúzsko) diskutovala o mylných predstavách súvisiacich so zavrhnutím rodičov, kde sa tento problém často považuje za rodovo špecifický. Upozornila, že zavrhnutie rodiča nie je viazané na pohlavie a páchateľmi alebo obeťami zavrhnutia môžu byť muži aj ženy. Hirigoyen poskytla jasnú analýzu toho, ako zavádzajúce informácie o tejto problematike vedú k mylným predstavám v spoločnosti aj v právnom systéme.
Pehr Granqvist (profesor psychológie, Švédsko) zdôraznil, že teórie pripútania sa často v prípadoch rozhodovania o starostlivosti nepoužívajú správne. Vo svojej prezentácii „Attachment Goes to Court“ diskutoval o tom, že analýzy vzťahu by sa nemali používať na prijímanie konečných právnych rozhodnutí o zverení do starostlivosti, ale mali by viesť k výberu intervencií, ktoré podporujú dieťa a rodinu.
Ben Hine (profesor psychológie, Spojené kráľovstvo) prezentoval dôležité zistenia o správaní pri zavrhnutí rodiča, ktoré ukázali, že asi 60 % účastníkov zažilo takéto správanie spojené s vážnymi problémami duševného zdravia, ako je posttraumatická stresová porucha a depresia. Zdôraznil potrebu podpory duševného zdravia pre tých, ktorí boli obeťou zavrhnutie rodiča a aj tých, ktorí spôsobili zavrhnutie rodiča, ako aj legislatívne zmeny na identifikáciu a riešenie tohto správania. V závislosti od krajiny 10-30 % všetkých detí dnes nevidí jedného z rodičov. Môže to byť spôsobené správaním rodiča a nedostatkom zodpovednosti, ale zavrhnutie rodiča je veľkou výzvou pre deti, rodiny a spoločnosti.
- ZÁVERY –
Svetová organizácia rodičov identifikovala z konferencie v roku 2024 niekoľko dôležitých záverov a odporúčaní. Sú to najdôležitejšie potreby, ktoré musia riešiť národné vlády a orgány vo väčšine krajín:
- Nové reformy práva založené na rezolúcii Rady Európy 2079 o rovnosti a zdieľanej rodičovskej zodpovednosti.
- Programy včasnej rodičovskej dovolenky a podpory pre oboch rodičov.
- Prevencia zavrhnutia rodiča včasným zásahom.
- Dôsledky pre zavrhnutie rodiča a dezinformácie.
- Zohľadnenie sociálnej a zdravotnej anamnézy rodiny vr. diagnózy.
- Rozhovory s deťmi, kontaktné osoby a podporné skupiny.
- Skupiny na podporu rodičov a právna pomoc pre oboch rodičov v situáciách zavrhnutia rodiča.
- Väčšia spolupráca medzi odborníkmi a úradmi.
- Vzdelávanie odborníkov v oblasti zavrhnutia rodiča a stratených kontaktov súvisiacich s deťmi.
- Programy na opätovné spojenie detí a dobrých rodičov.
- Sociálne dávky nezávislé od času dieťaťa u rodičov.
Nedostatok reforiem práva, nezodpovednosť kultúry riadenia a nedostatok dôsledkov pre zavrhnutie rodiča a dezinformácie sú kľúčovou výzvou pre spoločnosť.
Súčasné rodinné právo jednoducho v dnešnej spoločnosti pre deti a rodiny nefunguje, ale riešenie sa dá nájsť. S dobrým vedením a modernou legislatívou pre deti, rodiny a spoločnosť je možné dosiahnuť úspech.
„Žijeme vo svete zdieľaného rodičovstva so zákonom pre rodičovstvo jedného rodiča“
Jesper Lohse, Nordic Fathers
Informácie o konferencii 2023 v Aténach od Shared Parenting Scotland
15. mája 2023 Ian Maxwell
Na konferencii, ktorú usporiadala Medzinárodná rada pre striedavú starostlivosť (ICSP) v Aténach v roku 2023 sa stretli delegáti z 34 krajín, aby si vypočuli viac ako 100 rečníkov vrátane týchto prezentácií:
Sudca Pedro Raposa de Figueiredo z Centra pre justičné štúdie v Portugalsku opísal, ako portugalskí rodinní sudcovia vo všeobecnosti považujú striedavú starostlivosť za najlepší záujem detí a že výhradná starostlivosť jedného rodiča by mala byť nariadená len vo výnimočných prípadoch. Sudca musí zostať neutrálny, aktívne počúvať, podporovať komunikáciu medzi rodičmi, sústrediť sa na deti a stanoviť hranice. Ak je nariadená striedavá starostlivosť, rodičia to zvyčajne nakoniec akceptujú – a ak sa súdne rozhodnutie neplní, za nedodržiavanie sa ukladajú sankcie. Včasná intervencia je kľúčová a sudcovia by mali hľadať jasné a podrobné plány rodičovstva.
Reeta Tolvonen a Hanna Ristimaiki z Fínskej asociácie pre poradenstvo pre deti a rodinu (KASPER) opísali Skupiny pre deti z rozvedených rodín, ktoré prevádzkujú pre skupiny 5-9 detí vo veku 7-12 rokov. Deti z rozvedených rodín navštevujú tieto stretnutia, aby sa porozprávali o tom, ako ich rozvod ovplyvnil. Stretnutia pokrývajú: čo nás spája; čo si pamätáte o rozvode; emócie detí a ich zvládanie; nádeje, priania a rady rodičom a osobné zdroje. Celá skupina napíše list od všetkých detí všetkým rodičom, v ktorom im povie, čo cítia a čo by sa mohlo zmeniť, ktorý rodičom predložia na záverečnom stretnutí skupiny. Podporou detí prostredníctvom tejto skupinovej práce KASPER pomáha rodičom v spolupráci. Na otázku 96 % zúčastnených rodičov uviedlo, že táto skupinová práca mala pozitívny vplyv na vzťah s ich dieťaťom. 56 % uviedlo, že to pomohlo aj spolupráci rodičov. Medzi komentármi boli: „Bolo mi potešením počuť dobrú spätnú väzbu o našom dieťati a cítili sme sa dobre, že sme naň spoločne hrdí“ a „Keď dieťa dostalo pomoc, moje vlastné bremeno sa uvoľnilo a získal som viac zdrojov“.
Neuropsychologické účinky rodičovského konfliktu na vývoj dieťaťa opísala Maria Filomena Ribeiro de Fonseca Gaspar z Coimbrskej univerzity v Portugalsku. Nadmerný stres narúša architektúru vyvíjajúceho sa mozgu v prvých ôsmich rokoch života. Deti reagujú impulzívne alebo sa cítia ohrozené, hoci skutočnej hrozby niet, a potom zostávajú úzkostné. Poskytovanie online vzdelávania v oblasti spolurodičovstva na túto tému môže pomôcť rodičom a v Portugalsku sa toto školenie poskytuje aj učiteľom, aby im pomohli pochopiť a vyrovnať sa so správaním detí, ktoré boli zasiahnuté konfliktom. Ak majú deti bezpečný a spoľahlivý vzťah s dospelým, ako je príbuzný alebo učiteľ, môže im to poskytnúť ochranu. Pri riešení tohto problému nie je cieľom odobrať rodičov kvôli veľkému konfliktu, ale pomôcť týmto rodičom pochopiť, ako ovplyvňujú svoje deti. 2-hodinové skupinové sedenia počas 8 týždňov (Crianças no Meio do Conflito) pomáhajú rodičom rozvíjať komunikačné schopnosti a regulovať emócie, aby mohli byť spolurodičmi a chrániť svoje deti pred konfliktom.
Jesper Lohse zo Svetovej rodičovskej organizácie z Dánska opísal, ako vedú prípad diskriminácie v oblasti ľudských práv proti dánskej vláde týkajúci sa diskriminácie v celom rade otázok vrátane rodičovskej dovolenky, zdieľania informácií, sociálnych dávok a nerovnakej podpory pre otcov trpiacich násilím.
Emma Johnson, zakladateľka rich-singlemommy.com a Moms for Shared Parenting, čerpala zo svojich marketingových skúseností, aby navrhla lepšie spôsoby podpory striedavej starostlivosti, hoci tvrdila, že rovnomerná starostlivosť je lepšou a jasnejšou variantou ako striedavá starostlivosť. Jej nápad na efektívny slogan: "Výsledky štúdií zistili, že keď rodičia žijú oddelene, rovnomerné rozvrhy sú pre deti najlepšie."
Don Hubin z National Parents Organization v USA a George Piskor a Brian Ludmer zo skupiny Equal Shared Parenting Group v Kanade ukázali, že v priemere 75 % verejnosti v severoamerických a európskych prieskumoch podporuje striedavú starostlivosť a táto podpora je konzistentná bez ohľadu na pohlavie, vek a politickú príslušnosť v USA.
Susana Carmona z CIBERSAM Mental Health Institute v Madride vo fascinujúcej relácii o neurovede v oblasti rodičovstva opísala, ako matky vykazujú významné zmeny v štruktúre mozgu počas tehotenstva a počas nasledujúcich troch rokov. U otcov sa v tomto období prejavujú menšie zmeny. Jodi Pawluski z Rennes University vo Francúzsku ďalej hovorila o prepojeniach medzi názormi otca na starostlivosť, štruktúrou mozgu a synchróniou medzi mozgami otca a dieťaťa.
Škála preberaných tém ukázala, že v súčasnosti sú výhody striedavej starostlivosti uznané v medzinárodnom meradle a pozornosť sa presúva na to, ako výskum a prax môžu najlepšie prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa.
Pôvodný článok v angličtine si môžete prečítať na
https://www.sharedparenting.scot/athens-shared-parenting-conference/
Závery medzinárodnej konferencie 2023 v Aténach
1. Opätovne sme potvrdili hlavný záver z našej prvej medzinárodnej konferencie: Existuje konsenzus, že ani zúženie najlepších záujmov dieťaťa, ani výlučná starostlivosť jedného rodiča alebo stanovenie jedného bydliska dieťaťa, neslúžia potrebám detí a rodín po rozvode. Existuje konsenzus, že striedavá starostlivosť je životaschopné usporiadanie rodiny po rozvode, ktoré je optimálne pre rozvoj a blaho detí, vrátane detí rodičov vo veľkom konflikte. Dĺžka pobytu dieťaťa u každého rodiča pri striedavej starostlivosti, potrebná na dosiahnutie blaha dieťaťa a pozitívnych výsledkov, je minimálne jedna tretina, pričom ďalšie prínosy prináša dlhšia doba až do rovnakého (50-50) rodičovského času, zahŕňajúca aj pracovné dni v týždni (rutina), aj víkendy (voľný čas).
2. Opätovne sme potvrdili hlavný záver z našej druhej medzinárodnej konferencie: „Keďže striedavá starostlivosť zahŕňa obe, spoločnú rodičovskú autoritu otcov a matiek (rozhodovanie) a spoločnú rodičovskú zodpovednosť otcov a matiek za každodennú výchovu a blaho detí, v súlade s vekom a vývojom detí, existuje konsenzus, že zákonná implementácia striedavej starostlivosti, vrátane prevzatia spoločných zodpovedností a prezumpcie spoločných práv otcov a matiek, ktorí žijú spolu alebo oddelene, má byť zakotvená v zákone.“
3. Posilnili sme hlavný záver z našej tretej medzinárodnej konferencie: Na základe súčasných dôkazov z výskumov môžu vedci v sociálnej oblasti teraz s istotou odporučiť tvorcom politík uprednostnenie striedavej starostlivosti. V súčasnosti existuje toľko dôkazov pre podporu striedavej starostlivosti, že dôkazné bremeno by mali niesť skôr tí, ktorí sú proti nej, ako tí, ktorí ju podporujú.
4. Opätovne sme potvrdili hlavné odporúčanie z našej štvrtej medzinárodnej konferencie, v ktorej sme vyzvali Výbor OSN pre práva dieťaťa, vlády a profesijné združenia, aby zakotvili striedavú starostlivosť ako základné právo dieťaťa. Išli sme ďalej, keď sme uviedli, že je potrebná Charta zodpovednosti za potreby detí v období rozchodu a rozvodu rodičov a že zdieľaná rodičovská zodpovednosť je najviac v súlade so zodpovedným prístupom k potrebám dieťaťa, ktoré sú v jeho najlepšom záujme. Existuje konsenzus, že spoločenské inštitúcie, vrátane verejných a súkromných inštitúcií sociálnej starostlivosti, súdov, správnych orgánov a zákonodarných orgánov, sú zodpovedné za to, aby podporili rodičov v ich spoločnej zodpovednosti za riešenie potrieb svojich detí pri rozchode a rozvode.
5. Existuje konsenzus, že nedostatok zodpovednosti u ľudí a nedostatočná zodpovednosť sociálnych inštitúcií, vrátane verejných a súkromných inštitúcií sociálnej starostlivosti, súdov, správnych orgánov a zákonodarných orgánov, sú významným faktorom ohrozujúcim blaho detí pri rozchode a rozvode rodičov, a naliehavo sú potrebné silné štruktúry inštitúcií so spoločenskou zodpovednosťou, ktoré by sa mali okamžite vytvoriť.
6. Zároveň existuje konsenzus, že rodičia nesú zodpovednosť za vyvolávanie problémov, akými sú zavrhnutie rodiča a psychické poruchy u detí. Rodičia a odborníci by si mali uvedomovať rôzne druhy pripútania a motiváciu svojich presvedčení, odborná podpora na prelomenie medzigeneračného cyklu takýchto škodlivých rodinných vzorcov a dynamiky je životne dôležitá.
7. Opätovne sme potvrdili hlavné závery našej piatej medzinárodnej konferencie: Striedavá starostlivosť je životaschopné usporiadanie rodiny po rozvode, ktoré je optimálne pre rozvoj a blaho dieťaťa, a to aj pre deti rodičov vo veľkom konflikte. Striedavá starostlivosť slúži ako zábrana proti prvému výskytu násilia v rodine, a preto podporujeme vyvrátiteľné uprednostnenie striedavej starostlivosti v sporných prípadoch starostlivosti o dieťa a obhajujeme striedavú starostlivosť ako základ reformy rodinného práva. Zároveň existuje konsenzus, že striedavá starostlivosť je optimálnym riešením pre väčšinu detí a rodín, vrátane rodín s vysokým konfliktom, ale nie v prípadoch preukázaného násilia v rodine a zneužívania detí. Podporujeme tak vyvrátiteľnú právnu prezumpciu proti striedavej starostlivosti v prípadoch násilia v rodine.
8. Existuje konsenzus, že riešenie problému násilia v rodine v prípadoch rozchodu a rozvodu a riešenie zavrhnutia rodiča po rozchode a rozvode sa navzájom nevylučujú. Uznanie zavrhnutia rodiča ako formy násilia v rodine je súčasťou našej kolektívnej zodpovednosti za riešenie všetkých foriem násilia v rodine. Všetky pokusy o polarizáciu potreby riešiť zavrhnutie rodiča na jednej strane a iné formy násilia v rodine na strane druhej vystavujú deti a členov rodiny riziku.
9. Formálna a neformálna sociálna podpora je životne dôležitá nielen pre blaho detí, rodičov a širších rodín, ktoré prechádzajú rozchodom a rozvodom, ale aj pre úspech striedavej starostlivosti. Úlohu sociálneho kapitálu v pomoci deťom a rodinám pri ich prechode do striedavej starostlivosti nemožno podceňovať.
Závery konferencie 2023 v Aténach na stiahnutie - po anglicky
O 6. medzinárodnej konferencii sa viac dozviete v nasledujúcich článkoch:
https://athens-2023.org/ - web konferencie, na ktorom sú všetky podstatné informácie (po anglicky)
https://athens-2023.org/full-conference-program/ - program konferencie (po anglicky)
https://athens-2023.org/conference-videos/ - VIDEOZÁZNAMY KONFERENCIE (po anglicky), sprístupnené zdarma pri príležitosti osláv 10. výročia založenia ICSP
https://twohomes.org/ - web Medzinárodnej rady pre striedavú starostlivosť (ICSP) - usporiadateľa konferencie (po anglicky)
Závery konferencie 2023 v Aténach (po slovensky)
Informácie o konferencii 2023 v Aténach od organizácie Shared Parenting Scotland (po slovensky)
Celosvetová konferencia ICSP vo Vancouveri sa uskutočnila 5.-6. decembra 2020. Bola prvou konferenciou ICSP, ktorú bolo možné sledovať online a práve vďaka tomu sme sa na nej mohli zúčastniť. Sme za to veľmi vďační, nakoľko konferencia ponúkla mnoho zaujímavých prednášok a príspevkov. Konferencie sa zúčastnilo celkom 1089 účastníkov z 56 krajín.
Téma konferencie "Priesečník striedavej starostlivosti a domáceho násilia" bola takmer provokujúca. Odborníci vedia, že pri riešení rodičovských sporov sa stretávajú s násilím. Niekedy ide o domáce násilie medzi partnermi navzájom, inokedy ide o násilie voči dieťaťu, ku ktorému patrí aj manipulácia dieťaťa, poškodzovanie vzťahov dieťaťa s rodičom a blízkymi osobami. Známe a nie zriedkavé sú aj falošné obvinenia z domáceho násilia. Ako sa v týchto prípadoch postaviť k striedavej starostlivosti?
K poslucháčom sa okrem iných prihovorili známe osobnosti Jürgen Rudolph, Edward Kruk, Jennifer Harman, Linda Gottlieb, William Bernet, Amy J. L. Baker, Linda Nielsen, William Fabricius a slovenskému publiku známy Vittorio Vezzetti.
O 5. medzinárodnej konferencii sa viac dozviete v nasledujúcich článkoch:
https://vancouver2020.org/ - web konferencie, na ktorom sú aj prijaté odporúčania (po anglicky)
https://vancouver2020.org/program/ - program konferencie (po anglicky)
https://twohomes.org/ - web Medzinárodnej rady pre striedavú starostlivosť (ICSP) - usporiadateľa konferencie (po anglicky)
Závery konferencie 2020 vo Vancouveri - po slovensky
Závery medzinárodnej konferencie 2019 v Malage
1) V rámci globálneho scenára sa od roku 2009 značne rozšírila striedavá starostlivosť, hoci výhradná starostlivosť matiek stále prevláda.
2) Potreba spoločných pojmov: Pojmy striedavá starostlivosť, rodičovská zodpovednosť, kontakt alebo prístup sa v jednotlivých krajinách líšia. Z hľadiska sociológie je to nevýhoda pre porovnávacie štúdie.
3) Právne ukotvenie striedavej starostlivosti zvyšuje možnosť dospieť k dohode o striedavej starostlivosti prostredníctvom mediácie. Povinná mediácia nemá zmysel, ak je väčšia pravdepodobnosť, že jeden z rodičov (podľa pohlavia) získa dieťa do svojej starostlivosti.
4) Súd vymenúva rodičovského koordinátora s dvojakým cieľom: predchádzanie možným sporom a pomoc rodinám. Ak sa spor nakoniec dostane na súd, sudcom bude pri rozhodovaní pomáhať rodičovský koordinátor, ktorý koná ako odborný poradca.
5) Uplatňovanie najlepšieho záujmu dieťaťa pri určovaní starostlivosti sa u veľmi malých detí netočí okolo uprednostnia starostlivosti matky.
6) Najlepším právnym modelom by mal byť model založený na serióznych a spoľahlivých údajoch.
7) Potreba Eurobarometra vydaného pre striedavú starostlivosť [po rozvode a rozchode].
8) Je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na výskum a objasnenie skutočných dôsledkov uplatňovania striedavej starostlivosti na blaho dieťaťa a odporúčané trvanie pobytu dieťaťa u každého rodiča. Vyžadujú sa ďalšie výskumné a objektívne údaje.
9) Hlavnou požiadavkou, ktorú vyžaduje režim striedavej starostlivosti, je skutočná schopnosť oboch rodičov vykonávať rodičovské povinnosti a zodpovednosti s cieľom zaručiť najlepší záujem dieťaťa. Súd musí skontrolovať dôkaz o existencii tejto spôsobilosti.
10) Je potrebné, aby obaja rodičia boli schopní udržiavať vzťah založený na aspoň minimálnom vzájomnom rešpekte.
11) Systém striedavej starostlivosti neznamená rovnaké rozdelenie času starostlivosti medzi rodičov. Naopak, usiluje sa o spravodlivé rozdelenie času v súlade so zamestnaním.
12) Prezumpcia v prospech striedavej starostlivosti by mohla byť užitočným východiskovým bodom. Takto by bolo prijateľné obhajovať skutočnosť, že vyvrátiteľná prezumpcia sa zakladá na skutočnosti, ktorá odráža obvyklý spôsob rozhodovania súdov. Diskusia je zameraná na zlučiteľnosť tejto domnienky so zásadou blaha dieťaťa.
13) Nie spravodlivosti pre jednu polovicu na úkor druhej ... v žiadnej oblasti. Nejde o zníženie ochrany žien. Ide o vykonanie potrebných opráv, z ktorých budú mať ženy priamy úžitok ... aj všetci ostatní.
14) Rozhodnutie o starostlivosti o dieťa nemôže závisieť od schémy zohľadnenia trestu. Naopak, k určeniu uplatňovania najlepšieho záujmu dieťaťa by mali viesť otvorené kritériá.
15) Rodičovský plán by sa mal stať nástrojom široko a nevyhnutne využívaným na samoreguláciu a na rovnosť pri zdieľaní rodičovstva.
16) Úroveň konfliktu v prípadoch striedavej starostlivosti je výrazne nižšia ako v prípadoch výlučnej starostlivosti jedného rodiča, z čoho vyplýva menší konflikt pred súdom.
17) Ako môžeme pomôcť traumatizovaným rodičom prevziať zodpovednosť za najlepší záujem dieťaťa? Prevezmite svoju vlastnú zodpovednosť. Neobviňujte len druhú osobu, ale komunikujte a praktikujte to, čo kážete.
Závery medzinárodnej konferencie 2018 v Štrasburgu
V súlade s článkami Dohovoru OSN o právach dieťaťa Medzinárodná rada pre striedavú starostlivosť (ICSP) vyzýva Výbor OSN pre práva dieťaťa, Radu Európy, vlády a profesijné združenia:
1. označiť striedavú starostlivosť ako základné právo dieťaťa
2. zamerať sa na osobitnú potrebu detí rozídených a rozvedených rodičov a to poznať oboch rodičov a byť nimi vychovávaný a podporiť striedavú starostlivosť ako najlepšiu záruku pre ochranu tejto potreby
3. rešpektovať názory detí rozídených a rozvedených rodičov, ktorými vyjadrujú aké rodinné usporiadanie preferujú
4. jasne definovať a realizovať koncept "najlepších záujmov dieťaťa" v kontexte rozchodu rodičov, smerujúci k takému pochopeniu"najlepších záujmov", ktoré je založené na dôkazoch a orientované na dieťa
5. identifikovať, že striedavá starostlivosť je v najlepšom záujme dieťaťa, pretože udržiava vzťah detí s oboma rodičmi a znižuje konflikt medzi rodičmi
6. zabezpečiť v maximálnej možnej miere prežitie a rozvoj detí rozídených a rozvedených rodičov a prijať všetky vhodné legislatívne, administratívne, sociálne a vzdelávacie opatrenia na ochranu týchto detí pred všetkými formami fyzického alebo duševného násilia, zranenia alebo zneužívania, zanedbania alebo zanedbávania, zlého zaobchádzania alebo vykorisťovania, vrátane zavrhovania rodiča ako formy emočného zneužívania detí a rodinného násilia.
Vyzývame vlády a zamestnávateľov:
7. aby zaviedli rodinné politiky, ktoré podporujú a chránia zapojenie oboch rodičov do pracovného a rodinného života, vrátane rovnakej podpory pre matky a otcov, pokiaľ ide o rodičovskú dovolenku a dovolenku z rodinných dôvodov.
Vyzývame Výbor OSN pre práva dieťaťa, Radu Európy a medzinárodné inštitúcie:
8. aby prijali opatrenia na zabezpečenie toho, aby členské štáty nediskriminovali deti rozídených a rozvedených rodičov na základe rodičovského statusu, najmä pokiaľ ide o odňatie rodiča z každodenného života dieťaťa
9. aby povzbudzovali štáty, ktoré sú signatármi dohovoru, aby prijali striedavú starostlivosť za základ rodinného práva.
Stiahnuť záverečnú správu o konferencii (pdf v angličtine)